Hlavní obsah

Desítky let pátrání, teď splněný sen. Liga má unikátní databázi, je v ní i jméno masového vraha

Víte, že nejvyšší počet branek, který kdy padl v zápase české (československé) ligy, je šestnáct? Nebo že ve dvou utkáních se kopalo pět penalt? A překvapí vás, že pětačtyřicet hráčů, již nastoupili v uplynulé sezoně za České Budějovice, je rekord? Fotbalová asociace spustila ke stoletému výročí fotbalové ligy unikátní statistickou databázi, ve které najdete veškeré údaje o více než 8500 hráčích i o všech zápasech, jichž je necelých 20 tisíc. Zároveň vyšla také kniha 100 let ligy.

Foto: ČTK / Krzywon Dan, Profimedia.cz

FAČR zveřejnil ligovou databázi s tisíci zápasy.

Článek

Nejprve odpovědi na předešlé otázky. Nejvíc gólů padlo v duelech Slavia - Náchod (11:5) v roce 1939, Zlín - Rakovník (15:1) v roce 1942 a Slavia - České Budějovice (15:1) v roce 1948. Pět penalt se kopalo v duelech Čechie Karlín - ČAFC Vinohrady (1:7) v roce 1926 a Kladno - Prostějov (4:3) v roce 1940.

V databázi je ale údajů mnohem víc. Každý hráč, trenér, rozhodčí nebo zápas má svou kartu. Hlavním tvůrcem je fotbalový historik Roman Jašek. „Se sbíráním statistik jsem začal ve dvanácti letech. Skládání databáze trvalo desítky let, tohle je můj splněný sen. Jelikož chodím do práce, mohl jsem bádat po večerech nebo o víkendech,“ popsal Jašek, jenž je členem komise FAČR pro historii a statistiku.

„Mám štěstí, že v Olomouci je jedna z nejlépe vybavených vědeckých knihoven v republice. Shromažďovala všechny výtisky tiskovin, které vycházely. Časem jsem si s vedením knihovny domluvil, že si něco můžu brát i domů, protože věděli, že to mám pro vědecké účely. Musel jsem i na Slovensko, protože některé věci tady nešly dohledat,“ podotkl Jašek.

Narazil na spoustu zajímavých příběhů. „Z některých jde až mráz po zádech. Třeba jako v případě největšího masového vraha, který byl fotbalistou,“ odkázal na příběh Jána Čudka. „Za války působil v Hlinkových gardách a podílel se na masakru ve vápence v Nemecké. Pak hrál v klidu dál několik let ligu, než se vše provalilo. Dostal pětadvacet let. Za komunistů se to tutlalo,“ uvedl Jašek. V databázi najdeme, že Čudek odehrál za Považskou Bystricu během tří sezon 29 utkání.

Celá databáze vznikla v kooperaci se známým webem csfotbal.cz, Jašek se spojil s jeho tvůrcem Alešem Jandačem. „Vytvořil si program, který začal doplňovat. Po určité době jsme se seznámili a on zjistil, že už nemá cenu pátrat po něčem, co mám já. Jeho software jsme naplnili mými daty,“ zmínil Jašek.

Celá databáze je veřejně k dispozici na asociačních stránkách fotbal.cz v sekci „soutěže“. Podobně podrobným zdrojem všech ligových statistik se chlubí už jen Anglie, Španělsko a Německo. K této příležitosti vyšla i kniha s názvem 100 let ligy, která z těchto čísel vychází. Jejím hlavním autorem je sportovní historik Zdeněk Zikmund. Kromě čísel přidává i příběhy a dobový kontext.

„Moc se mi to líbí. Už je to přeci jen řada let, co jsem v lize byl, takže se rád vrátím do historie,“ usmál se bývalý reprezentační záložník a nynější asociační místopředseda Zdeněk Grygera. „Je to fantastický projekt, který bude asociace vždy podporovat,“ přidal předseda FAČR David Trunda.

Jašek svou práci nekončí, bude doplňovat nové údaje a pátrat po dalších podrobnostech kolem hráčů z minulosti, které zůstávají neznámé. „Budu to dělat už zřejmě do konce života,“ zakončil fotbalový historik s úsměvem.