Hlavní obsah

Zákrok, jaký se nevidí. Šampionát fotbalistek přinesl kuriozní situaci za červenou kartu

Nechtěla věřit vlastním očím, že dostává červenou kartu. Ale rozhodčí neváhala. Německá fotbalistka Kathrin Hendrichová byla ve 13. minutě čtvrtfinále ME vyloučena za nezvyklý prohřešek. Při bránění zatáhla francouzskou soupeřku Griedge Mbock Bathyovou za cop.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Němka Kathrin Hendrichová dostává za neobvyklý zákrok červenou kartu od rozhodčí Tess Olofssonové.

Článek

K vidění na probíhajícím ME fotbalistek toho už bylo hodně. Hendrichová ovšem přidala další vcelku málo vídaný moment.

V utkání proti Francii (1:1, nakonec Němky vyhrály 6:5 na penalty) rozhodčí Tess Olofssonová ze Švédska udělila Němce červenou kartu.

„Tahat za vlasy je jako dát někomu facku,“ měla jasno fotbalová expertka Kathrin Lehmannová v pořadu televize ZDF. „To je čistá červená. A protože to bylo v pokutovém území, je to penalta.“

Grace Geyoroová ji proměnila na 1:0, Sjoeke Nüskenová později hlavou vyrovnala a rozuzlení přišlo v přídavku.

Komentáře k situaci ale zmiňují, že ani UEFA nemá úplně jasno, jak tento typ prohřešku přesně kvalifikovat, a tak se rozhořela debata o tom, jak dlouho by Hendrichová měla za trest stát. A jestli si tedy zahraje finále, pokud účast v něm její spoluhráčky vybojují.

Řízení ohledně trestu potrvá nejméně do úterý. Zatím byl udělen minimální trest, stop na jeden zápas, a hráčka tedy nemůže nastoupit do středečního semifinále proti Španělsku.

Německý tým se ohání prohlášením, že nešlo o úmyslný prohřešek, že se jen snažila při bránění udržet kontakt se soupeřkou a za cop ji chytila omylem. A že tedy nešlo o žádný úmyslný akt agrese. A tudíž trest není nutno protahovat.

„Ano, bylo to tahání za vlasy, ale neobvinila bych Kathy z toho, že to provedla úmyslně,“ řekla pro Bild bývalá spoluhráčka Hendrichové a kdysi též mistryně Evropy Melanie Leupolzová.

K nedovolenému zákroku došlo při centru do pokutového území. „Při takovéto situaci se snažíte navázat fyzický kontakt se soupeřkou. Trocha toho strkání a tahání je normální. Mám pocit, že se Kathy pokusila chytit protivnici za rameno a nakonec ji zachytila za vlasy,“ hájila dál někdejší kolegyni ze hřiště.

Sportovní ředitelka německého svazu Nia Künzerová taktéž nalézala polehčující okolnosti pro Hendrichovou. „Dívá se (při inkriminované situaci) úplně jiným směrem, neměla v úmyslu soupeřku takto chytit,“ mínila po zhlédnutí záznamu den po vítězství německého týmu v basilejském hororovém duelu s tečkou v podobě rozstřelu.

Sama Hendrichová se k červenému střetu s francouzskou kapitánkou nevyjádřila.

„Červená karta každopádně hodně bolela,“ poznamenal k penaltě a dlouhému oslabení trenér Němek Christian Wück na tiskové konferenci. Mohl si oddechnout.

Ani on, ani nikdo další v německé výpravě zkušenou obránkyni veřejně neobviňoval z komplikací pro tým.

„Byla pak samozřejmě dojatá, ale prostě šťastná, nadšená a vděčná, že jsme zápas nakonec vyhrály,“ uvedla útočnice Giovanna Hoffmannová. „Myslím, že pro ni nejhorší bylo celou dobu sedět v šatně a jen se dívat,“ doplnila.

Držení za vlasy není obvyklým prohřeškem, přesto se před pár dny objevil podobný případ v utkání na MS klubů, když byl za bujnou kštici přidržen Marc Cucurella z Chelsea. Provinil se Joao Neves z PSG a také obdržel červenou kartu.