Dinamo Záhřeb - Plzeň 0:1Plzeň vyloupila Záhřeb a zůstává stoprocentní! Hrdinou benjamínek

Obrovsky cenné vítězství veze fotbalová Plzeň z půdy Dinama Záhřeb. Západočeši našli při výhře 1:0 v rámci Konferenční ligy dva hrdiny. Zaprvé Tomáše Chorého, který proměnil penaltu a vstřelil jediný gól utkání, a poté teprve 18letého gólmana Viktora Baiera, jenž si při své premiéře za Viktorii připsal čisté konto. Plzeň tak zůstává stoprocentní a má blízko do jarní vyřazovací fáze evropského poháru.

Fotbalisté Plzně se radují z jediné branky utkání

Při zranění gólmanské jedničky Jindřicha Staňka a nejistém výkonu Mariána Tvrdoně při víkendové prohře 0:3 v Liberci měli trenéři Plzně zamotanou hlavu, koho pošlou mezi tři tyče. Nakonec ukázali na benjamínka a svého odchovance Baiera, jenž má z léta zkušenosti z akademie Bayernu Mnichov. V prvním poločase Baier jen sledoval, jak záložník Dinama Marko Bulat orazítkoval dvakrát brankovou konstrukci.

Mladý gólman se nejvíce vytáhl v 61. minutě, kdy výborným zákrokem vyrazil tvrdou střelu Gabriela Vidoviče. V tu chvíli držela Plzeň remízový výsledek 0:0. O pár desítek sekund později selhal na druhé straně ve velké příležitosti Lukáš Kalvach, akce však pokračovala a skončila až faulem na Robina Hranáče uvnitř pokutového území.

Sudí Robert Jones odpískal penaltu, verdikt posvětil také videorozhodčí. Míč si vzal útočník Tomáš Chorý a poslal Viktorii do vedení. Trefa z 69. minuty se ukázala nakonec jako vítězná.

Fotbalisté Plzně jsou blízko postupu do dalších bojů Konferenční ligy

Další šanci neproměnil například v první půli Erik Jirka, ale nakonec to Západočechy mrzet nemuselo. Také Dinamo mělo své náznaky šancí, kromě zmíněných dvou tyček si ale nevědělo rady ve finální fázi. Absence elitního kanonýra a kapitána Bruna Petkoviče byla znát možná více, než si domácí mysleli.

Záhřeb v závěru tlačil, vytvořil si několik skrumáží, které ale Plzeň až na výjimky zvládla velice dobře. V pětiminutovém nastavení se jí navíc také dařilo držet míč na polovině soupeře, Matěj Vydra se dvakrát dral do šance, penaltu si ale ani jednou nevymodlil. Následně z protiútoku skóroval Pavel Šulc, gól ale nebyl uznán kvůli ofsajdu.

Plzeň tak vyloupila slavný stadion Maksimir a odčinila téměř pět let starý nezdar, kdy po prohře 0:3 vypadla z vyřazovací fáze Evropské ligy. Do jarní části pohárů má nakročeno i tentokrát, protože po třech duelech vede skupinu s plným počtem devíti bodů. Zbylí tři soupeři Dinamo Záhřeb, Astana a Ballkani mají po třech.

Konferenční liga
Skupina C:
Dinamo Záhřeb - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branka: 69. Chorý z pen. Rozhodčí: Jones - Betts, Lennard (všichni Angl.) - Gillett (video, Austr.). ŽK: Mišič, Emreli, Perič - Kalvach, Kopic. Diváci: 8407.
Dinamo: Nevistič - Moharramí (73. Kaneko), Ristovski, Perič, Ljubičič - Bulat (73. Kulenovič), Mišič - Špikič (56. Bernauer), Baturina, Vidovič - Emreli (56. Drmic). Trenér: Jakirovič.
Plzeň: Baier - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Kalvach, Traoré, Cadu (85. Holík) - Jirka (85. Bucha), Šulc (90.+3 Hejda) - Chorý (78. Vydra). Trenér: Koubek.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.