Tripolis - Sparta 1:1Oslavenec Lafata trefil první řecký bod, další dva góly mu sudí vzali

2. Mazza 1 : 0
56. Lafata 1 : 1

Tripolis

Ještě nikdy v Řecku nebodovali. Pouhých 60 kilometrů od starověké Sparty se to Letenským konečně podařilo, ale spokojení nejsou. Fotbalisté pražské Sparty v prvním duelu Evropské ligy remizovali na půdě Asterasu Tripolis 1:1. Remízu trefil kapitán Lafata, jemuž rozhodčí další dva góly sporně neuznali. V dalším zápase 1. října Sparta hostí Nikósii, která doma podlehla favorizovanému Schalke 0:3.

Zklamaný David Lafata po neuznaném gólu v utkání s Asterasem Tripolis.

Kouč Ščasný pokračuje v integraci záložníka Jiráčka do základní sestavy, kde navrátilec z Hamburku dostal přednost před Marečkem. Právě Jiráček ovšem hned ve 2. minutě pod tlakem dvou protihráčů ztratil míč a Argentinec Mazza rychlý kontr proměnil v úvodní gól. Nic horšího než šok na úvod Spartu potkat nemohlo. Ještě než zápas pořádně začal, zavdala příčinu k euforii natěšeného řeckého soupeře...

Rychlost Asterasu dělala hostům velké problémy. Další tutovku měl Jannu, ale Bičík se zaskvěl. Až poté se probrala i Sparta, nebezpečně vypálili Hušbauer a Dočkal, na malém vápně neobsazený Jiráček se včas nezorientoval. Letenští měli i smůlu, Frýdek ve 24. minutě trefil po Dočkalově rohu hlavou tyč. Sparťané se dokázali dostat do tutové šance i rychlou kombinací, ale Krejčí před prázdnou bránou stojícího Lafatu nenašel. A když už sparťanský kapitán slavící den po utkání 34. narozeniny síť rozvlnil, chorvatští rozhodčí branku kvůli spornému ofsajdu neuznali.

Hororový vstup do poločasu si Pražané mohli zopakovat. Tři minuty po přestávce šel Mazza znovu sám na gólmana, trefil však jen tyč a míč se odrazil rovnou Bičíkovi do náruče. A o pár vteřin později zazdil další tutovku také Funtas. Tripolis toho hořce litoval. Skvěle hrající Frýdek vzal na křídle režii do svých rukou a oslavenec Lafata v 56. minutě přece jen do prázdné branky snadno vyrovnal. Sparta mohla dokonce i vést, jenže Krejčí o dvě minuty později pohořel na slovenském brankáři Košickém. Gólman se pak blýskl také při Goianově hlavičce do šibenice vlastní svatyně.

Asteras se už do žádných velkých akcí nepouštěl a kouč Ščasný posílil letenskou sestavu o druhého útočníka Fataie. Jak se však blížil konec zápasu, dramatických okamžiků ubývalo. V nastavení mohl rozhodnout znovu Lafata, ale první šanci mu obránci zblokovali a po následném rohu mu vítěznou trefu znovu sporně uzmul chorvatský sudí Strahonja.

1. kolo skupiny K fotbalové Evropské ligy:
Asteras Tripolis - Sparta Praha 1:1 (1:0)
Branky: 2. Mazza - 56. Lafata. Rozhodčí: Strahonja - Modrič, Radič (všichni Chorv.). ŽK: Ederson, Mazza, Iglesias - Jiráček, Costa, Hybš, Holek, Frýdek, Matějovský
Tripolis: Košický - Jannulis, Allocco, D. Goian, Lluy - Mazza, Iglesias, Bertoglio (71. Fernández), Ederson (77. Hamdání), Funtas (66. Dimutsos) - Jannu. Trenér: Vergetis
Sparta: Bičík - Frýdek, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Matějovský, Jiráček (83. Mareček), Hušbauer (66. Fatai), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný