Leverkusen - AS Řím 2:2Pohádka pokračuje! Leverkusen je ve finále Evropské ligy a dál sní o treblu

Neskutečné drama se šťastným koncem v semifinále Evropské ligy mají za sebou fotbalisté Leverkusenu. Po vítězství 2:0 v úvodním střetnutí na půdě AS Řím se zdálo, že je o finále nic nepřipraví. Jenže již jistí němečtí šampioni v základní sestavě s gólmanem Matějem Kovářem a útočníkem Adamem Hložkem prohrávali už o dvě branky. Nakonec ale využili své územní převahy, v nastavení vyrovnali na 2:2 a dál píšou svůj neskutečný příběh.

Hráči Leverkusenu se radují z postupu do finále EL.

Jde o postup s příchutí rekordu. Leverkusen je poprvé v historii mistrem své země, čeká ho finále domácího poháru a také závěrečná bitva o trofej v Evropské lize. Vedle toho zároveň pokračuje série již 49 soutěžních utkání bez porážky, což je překonání počinu Benfiky mezi prosincem 1963 a únorem 1965.

Cestu nezastavila ani čtvrteční bitva proti AS Řím. Zatímco v úvodním duelu v Itálii minulý týden postavil trenér Xabi Alonso do základní sestavy jen Kováře, v odvetě dostal od první minuty příležitost také Hložek.

Oba byli hodně vidět. Na Kováře hned v úvodu utkání běžel sám urostlý forvard Romelu Lukaku, český gólman ale včasným výběhem šanci zmařil. Během zápasu si připsal ještě několik jistých zákroků, krátký byl jen na dvě penalty Leandra Paredese. Tu první odpískal sudí Danny Makkelie krátce před poločasem po faulu kapitána Jonathana Taha na Sardara Azmouna.

Kanonýr AS Řím Romelu Lukaku se proti Leverkusenu neprosadil.

Římané tak vedli, primárně bránili v hlubokém bloku a čekali na ojedinělé příležitosti. Výborně si vedl gólman Mile Svilar, který několikrát vychytal i aktivního Hložka.

Pak nastala 63.minuta. Rohový kop hostí proletěl nad hlavami několika hráčů a první, kdo ho trefil, byl Hložek. Bohužel pro Leverkusen pravou rukou a sudí Danny Makkelie po konzultaci s videorozhodčím odpískal další pokutový kop. Paredes se znovu nemýlil.

Němečtí šampioni se nevzdali. Vrhli všechny síly do útoku, Alonso poslal místo Hložka na trávník třetího českého reprezentanta v kádru Patrika Schicka.

Rozuzlení celého dvojutkání přinesly poslední minuty. Nejprve Svilar podskočil rohový kop a míč se nešťastně odrazil od Manciniho do vlastní sítě. Otupení Římané si už žádný tlak nevytvořili, a naopak ještě inkasovali. Stále trvající neporazitelnost vystřelil v nastavení střídající obránce Josip Stanisič. Jednalo se už o 17. gól Leverkusenu v sezoně v  90.minutě a později.

Tým s českým triem tak může dál snít o treblu. Finále Evropské ligy v Dublinu ho čeká ve středu 22. května, soupeřem bude italská Atalanta. Sezonu pak zakončí následující víkend bitvou o německý pohár proti druholigovému Kaiserslauternu.

Odvetná utkání semifinále fotbalové Evropské ligy:
Bayer Leverkusen - AS Řím 2:2 (0:1)
Branka: 82. vlastní Mancini, 90.+7 Stanišič - 43. z pen. a 66. z pen. Paredes. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Dieperink (video, všichni Niz.). ŽK: Tapsoba, Tah, Wirtz - Mancini, Paredes, Zalewski. První zápas 2:0, postoupil Leverkusen.
Leverkusen: KOVÁŘ - Frimpong (90. Stanišič), Tah, Tapsoba, Hincapié - Xhaka, Palacios - Adlí, Hofmann (81. Wirtz), Grimaldo (90. Kossounou) - HLOŽEK (75. SCHICK). Trenér: Alonso.
Řím: Svilar - Cristante, Mancini, N'Dicka, Angeliňo (81. Smalling) - Pellegrini (81. Abraham), Paredes, Spinazzola (21. Zalewski) - El Shaarawy, Lukaku, Azmún (72. Bove). Trenér: De Rossi.
Atalanta Bergamo - Olympique Marseille 3:0 (1:0)
Branky: 30. Lookman, 52. Ruggeri, 90.+5 Touré. Rozhodčí: Manzano - Barbero, Nevado - Munuera (video, všichni Šp.). ŽK: Éderson, De Roon (oba Bergamo). První zápas 1:1, postoupilo Bergamo.
Bergamo: Musso - De Roon, Hien, Djimsiti - Zappacosta (76. Hateboer), Koopmeiners, Éderson (56. Scalvini), Ruggeri - De Ketelaere (61. Pašalič), Lookman (76. Touré) - Scamacca (56. Mirančuk). Trenér: Gasperini.
Marseille: López - Mbemba (59. Únahí), Gigot, Balerdi - Clauss (72. Moumbagna), Veretout, Kondogbia, Merlin (72. Luis Henrique) - Harít (84. Correa), Ndiaye (59. Sarr) - Aubameyang. Trenér: Gasset.