Fotbalisté Pobřeží slonoviny doma potřetí vyhráli africký šampionát

Fotbalisté Pobřeží slonoviny vyhráli mistrovství Afriky a po devíti letech získali třetí titul. Ve finále tým hostitelské země porazil v Abidžanu Nigérii 2:1, přestože ještě půl hodiny před koncem prohrával. „Sloni“ došli ke zlatu po nevydařeném startu do turnaje, v jehož průběhu propustili trenéra. Vítězný gól vstřelil osm minut před koncem Sébastien Haller. Bronz vybojovala v sobotu Jihoafrická republika.

Sebastien Haller (vpravo) z Pobřeží slonoviny slaví vítěznou branku ve finále afrického šampionátu

Oba finalisté se střetli už v základní skupině a Nigérie vyhrála 1:0, když Troost-Ekong proměnil penaltu. Stejně tak z pokutového kopu pomohl k postupu ze semifinále přes Jihoafrickou republiku a i ve finále ve 38. minutě po rohovém kopu otevřel skóre. Závěr však patřil domácím, Kessié vyrovnal a útočník Borussie Dortmund Haller, který před časem překonal rakovinu, obrat dovršil.

Nigérie s mnoha hvězdami z evropských ligových soutěží patřila k největším favoritům turnaje. V šesti zápasech na cestě do svého osmého finále však svěřenci portugalského trenéra Josého Peseira vstřelili jen sedm branek. Možná i proto, že se jim na poslední chvíli zranil kanonýr Leverkusenu Boniface.

Pobřeží slonoviny vyhrálo šampionát v roce 2015 a doma to chtělo zopakovat. Po nevydařeném vstupu do turnaje a dvou porážkách vyhodilo francouzského trenéra Gasseta a v dalších zápasech tým vedl jeho asistent Faé.

Do vyřazovací fáze proklouzli jeho svěřenci jako poslední postupující tým, ale pak vyřadili obhájce titulu ze Senegalu. Faé byl jako hráč při tom, když „Sloni“ prohráli v roce 2006 ve finále s Egyptem na penalty, ale dnes si to vynahradil.

Pořadatelská země zároveň ovládla celý šampionát po 18 letech, naposledy totiž slavil před domácím publikem Egypt v roce 2006. Hostitelem příštího šampionátu bude v roce 2025 Maroko.