Hlavní obsah

Státní zastupitelství obvinilo fotbalovou Barcelonu z korupce

10. 3. 2023 16:25

Španělské státní zastupitelství obvinilo FC Barcelona z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů. Žaloba je namířena nejen na samotný katalánský klub, ale i na funkcionáře v čele s bývalými prezidenty Josepem Mariou Bartomeuem a Sandrem Rosellem. Aktuální lídr La Ligy čelí kontroverzi kvůli možnému ovlivňování rozhodčích mezi lety 2016 až 2018.

Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Fotbalisté Barcelony (ilustrační foto)

Článek

O chystaném obvinění psal už v úterý deník El País. V pátek po dokončení všech náležitostí o něm informovala agentura AFP s odvoláním na barcelonský soud.

Podle informací rozhlasové stanice Cadena Ser převedla Barcelona mezi lety 2016 až 2018 celkem téměř 1,4 milionu eur na účet společnosti patřící tehdejšímu viceprezidentovi výboru rozhodčích CTA Josému Maríovi Enríquezovi, jenž je také mezi obviněnými. Peníze byly údajně vypláceny za poradenské služby. Zástupci Barcelony i Enríquez ve svých výpovědích platby přiznali, popřeli ale, že by se jednalo o úplatky.

Už v únoru předseda španělské fotbalové ligy Javier Tebas vyloučil, že by Barceloně hrozil trest na sportovním poli. I kdyby se prokázala vina, případy starší tří let jsou podle směrnic promlčené. Nevyloučil ale možné stíhání u civilního soudu, které se nyní potvrdilo.

Foto: Isabel Infantes, Reuters

Gavi oslavuje vítězství Barcelony v úvodním duelu semifinále poháru s Realem.

Za platby je odpovědný bývalý předseda Barcelony Bartomeu, jenž zastával funkci mezi lety 2014 a 2020. Mezi obviněnými figuruje i jeho předchůdce Rosell. Bartomeua se nedávno zastal i současný šéf katalánského klubu Joan Laporta, jenž k němu jinak bývá velmi kritický. Podle Laporty je využití poradenských služeb běžné. V tomto duchu se vyjádřil i trenér Barcelony Xavi.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.