Hlavní obsah

Zvítězili jsme díky štěstí a brankáři Sommerovi, píše švýcarský tisk

28. 9. 2022 11:00

Švýcarská média se radují z udržení fotbalové reprezentace v elitní skupině Ligy národů po vítězství 2:1 nad českým týmem, za které podle novinářů vděčí výbornému brankáři Yannu Sommerovi a štěstí. Připomínají, že domácí mužstvo v St. Gallenu třikrát zachránila branková konstrukce, na které skončily střelecké pokusy českých hráčů.

Foto: Michael Buholzer, ČTK/AP

Brankář Yann Sommer švýcarskou reprezentaci v utkání Ligy národů proti Česku několikrát podržel. Foto: Michael Buholzer, ČTK/AP

Článek
Fotogalerie

"Někdy jedna scéna shrne celý zápas. Běžela 89. minuta, když se Jemelkova hlavička odrazila od vnitřní strany tyče přímo do náruče brankáře Sommera. Švýcaři měli v chladném večeru v St. Gallenu štěstí na své straně a v Sommerovi měli brankáře, který je zachránil chycenou penaltou v horké půlhodince, ve které je Češi mohli nakonec ještě předstihnout," napsal list Neue Zürcher Zeitung ve svém internetovém vydání o přímém souboji o udržení mezi elitou, v němž svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého potřebovali zvítězit.

"Reprezentace porazila Česko 2:1, protože ji třikrát zachránila branková konstrukce a Sommer chytil penaltu. Ale obrana se bez svého šéfa Manuela Akanjiho povážlivě kýve," napsal deník Blick.

Sommera ocenil i list 20 Minuten. "Sommer chytil penaltu po hloupém faulu Elvediho. Byl to jeho pátý chycený pokutový kop za sebou v reprezentačním dresu (bez penaltového rozstřelu)."

Foto: Michael Buholzer, ČTK/AP

Švýcarský gólman Yann Sommer likviduje penaltu Tomáše Součka.Foto: Michael Buholzer, ČTK/AP

Čeští fotbalisté, kteří sestoupili do divize B Ligy národů, se dočkali za svůj výkon uznání. "Bylo to těžce vybojované a šťastné vítězství proti těžkému soupeři," uvedl deník Tages Anzeiger.

Výběr kouče Murata Yakina odstartoval elitní skupinu třemi porážkami, ve zbývajících třech zápasech však vyhrál. Doma porazil Portugalsko 1:0 a ve Španělsku zvítězil 2:1. "Švýcarsko začalo třemi porážkami a spoustou kritiky a soutěž zakončilo třemi výhrami a ještě větší chválou. Tři vítězství stačí k udržení a navíc nejsou k zahození vzhledem k vyhlídkám na mistrovství světa v Kataru. Můžete tam cestovat s dobrým pocitem, ale také s vědomím, že zřídkakdy budete mít takové štěstí jako v St. Gallenu," upozornil list Tages Anzeiger.

Reklama