Bonyho gól Slonům nepomohl, Samaras v nastavení poslal Řeky do osmifinále. Dál jde i Uruguay, Italové balí kufry

dos, mm, jsvSport.cz

Fotbalisté Itálie a Anglie jsou dalšími evropskými týmy, které se loučí se šampionátem v Brazílii již po základní skupině. Čtyřnásobní italští mistři světa ve svém závěrečném vystoupení ve skupině D, v němž hráli od 60. minuty oslabeni bez vyloučeného Claudia Marchisia, podlehli Uruguayi 0:1. Vítěznou branku vstřelil v 81. minutě zápasu stoper Diego Godín. Jihoamerickému celku zajistila výhra účast v osmifinále, do něhož postoupil ze druhé pozice společně s Kostarikou, která na závěr remizovala s Anglií 0:0. Ve večerních duelech si postup zajistilo Řecko, které v dramatickém souboji porazilo Pobřeží slonoviny 2:1. Vítězný gól vsítil v nastaveném čase z pokutového kopu Georgios Samaras. Kolumbie porazila Japonsko 4:1 a suverénně vyhrála skupinu C.

Obrovská radost řeckého týmu poté, co Georgios Samaras proměnil v nastaveném čase pokutový kop.

Uruguay potřebovala kvůli horšímu skóre k postupu vyhrát, ale v úvodu svého padesátého utkání na MS nechávala na stadiónu Dunas v Natalu iniciativu soupeři. Kanonýr Balotelli se však neprosadil, naopak, vyfasoval žlutou kartu a v poločase byl vystřídán. Na druhé straně dvě střelecké příležitosti ostrostřelce Luise Suáreze zlikvidoval pozorný gólman Buffon. Po hodině hry už pokračovali Italové jen v deseti bez Marchisia, jenž byl vyloučen za zákrok na Arévala.

Japonsko - Kolumbie 1:4
Branky: 45.+2 Okazaki - 55. a 82. Martinez, 17. Cuardado z pen., 90. Rodríguez.
Řecko - Pobřeží slonoviny 2:1
Branky: 42. Samaris, 90.+3 Samaras z pen. - 74. Bony Wilfried.

Suárez pak zaujal v 79. minutě hlavně tím, že již poněkolikáté v kariéře kousl protihráče, tentokrát Chielliniho. Rozhořčený italský stoper marně ukazoval sudímu otisk na ramenu a možná i kvůli emocím vzápětí italská obrana povolila. Gastón Ramírez po třech minutách na hřišti poslal míč na kapitána Godína, který vstřelil rozhodující branku. Uruguay se v osmifinále utká s Kolumbií.

Kostarika, která měla už před zápasem jistý postup, ani ve třetím utkání na turnaji neprohrála a do osmifinále jde z první příčky. Tým Albionu získal v Brazílii alespoň premiérový bod a odvrátil hrozbu, že poprvé v historii prohraje všechny tři duely ve skupině MS. Nic to ale nezměnilo na tom, že poprvé od roku 1958 skončil už po základní fázi světového šampionátu.

Bez gólů vyhrát nelze

Anglický trenér Roy Hodgson doslova překopal sestavu. Ze základní jedenáctky proti Uruguayi došlo k devíti změnám, premiéru na světovém šampionátu si odbyla pětice hráčů včetně brankáře Fostera či osmnáctiletého Shawa, poprvé se v Brazílii dostalo i na Lamparda.

Angličané však byli znovu neškodní ve finální fázi a jen dokazovali, proč v posledních devíti zápasech na mistrovství světa ani jednou nedali víc než gól. Liverpoolský útočník Sturridge měl nejméně tři tutovky, ani jednu však neproměnil. Kouč Hodgson na závěr poslal na trávník čerstvé Rooneyho a Gerrarda, zlomit bezgólový stav už tím ale nedokázal.

Bonyho gól Slonům nepomohl

Pořádně dramatický byl souboj ve skupině C mezi Řeckem a Pobřežím slonoviny. Evropský celek musel nutně vyhrát, aby o postupu mohl uvažovat. A začal dobře, když ve 42. minutě rozvlnil síť Samaris. Po změně stran mohli Santosovi svěřenci pojistit náskok, dvakrát však orazítkovali jen brankovou konstrukci, a tak přišel trest. V 74. minutě někdejší sparťanský forvard Bony Wilfried, který byl na hřišti jen třináct minut, obdržel přesný pas od Gervinha a bylo srovnáno. V tu chvíli postupovali Sloni, kteří drželi remízu až do 90. minuty.

V nastaveném čase se ale střídající Sio střetl ve vápně se Samarasem. Řecký útočník se skácel k zemi a rozhodčí nezaváhal ani na okamžik. Exekuce penalty se ujal sám postižený a v 93. minutě poslal Řeky do osmifinále.

Řecko se o postup do čtvrtfinále střetne s Kostarikou, Sloni naopak balí kufry.

Kolumbie vyhrála skupinu bez ztráty bodu

V souběžně hraném duelu skupiny C mysleli na účast v osmifinále i Japonci, kteří však museli zdolat dosavadního lídra skupiny z Kolumbie. Jihoameričané nastoupili s několika změnami v sestavě, přesto od 17. minuty vedli po trefě Cuadrada z pokutového kopu. Těsně před poločasovou přestávkou vykřesal naději pro asijský tým Okazaki, jenže k obratu nedošlo. Po změně stran přišel na hřiště hvězdný James Rodríguez, který nejprve dvakrát připravil gól Jacksonu Martínezovi a v 90. minutě pěknou střelou zpečetil vítězství Kolumbie 4:1.

Pět minut před koncem vystřídal Davida Ospinu v bráně Faryd Mondragón a stal se tak nejstarším hráčem v dějinách mistrovství světa. V sobotu oslavil třiačtyřicáté narozeniny a překonal legendárního Kamerunce Rogera Millu, jemuž bylo při posledním startu na MS 42 let a 39 dnů.

Výběr ze země vycházejícího slunce opouští turnaj s jediným bodem na kontě.