Arménie - Česká republika 0:3Mladík Vydra zachránil premiérovými góly výhru v Arménii i postupovou naději

47. Vydra 0 : 1
81. Vydra 0 : 2
94. Kolář 0 : 3

Zdeněk Pavlis (Jerevan)Sport.cz

Mladík z druhé anglické ligy Vydra zachránil dvěma premiérovými góly v reprezentačním dresu českým fotbalistům vítězství na horké půdě v Arménii a tudíž i postupovou naději. Jeho hlavička těsně po přestávce a mazácký gól devět minut před koncem totiž znamenaly tři body a import povinných tří bodů z Jerevanu, které drží Bílkův tým alespoň teoreticky ve hře o postup na světový šampionát 2014 do Brazílie. Střídající Kolař pečetil konečnou výhru 3:0.

Útočník Matěj Vydra se stal hrdinou národního týmu...

Korekce v sestavě Bílek udělat musel. Po lekci od Dánů ani jiné zbytí neměl, takže na hřiště poslal Hübschmana, Vydru vysunul do útoku k Lafatovi a do středové řady pochopitelně nasadil od samého začátku kapitána Rosického.

„Zvolili jsme vyloženě ofenzivní pojetí," hlásil Bílkův asistent Josef Pešice, ještě než pátý díl kvalifikace v Jerevanu začal.

Ofsajd, ale Čech pro jistotu zasáhl

Arméni ho chtěli eliminovat agresivitou a důrazem, takže si hned po úvodním hvizdu vyšlápli na Rosického, aby vzápětí jejich tvrdost okusil i Gebre Selassie. A protože už po třech minutách to zkusil se střeleckým pokusem zdálky Manučarjan, bylo evidentní, jak jsou na zápas nažhavení.

A po deseti minutách byli ještě víc. Berezovskij si nejprve poradil s hlavičkou Lafaty, aby vzápětí pádil do vyložené šance Movsisjan. Ani praporek sudího signalizující ofsajd ho nezbrzdil, takže Čech pro jistotu jeho ránu vykopl.

Varování to však bylo. A samozřejmě i předzvěst, že domácí budou právě na Movsisjana hodně spoléhat. Ten skutečně Čecha ve 22. min. po rohovém kopu a zmatku v šestnáctce vyzkoušel naostro a jen bravurní zákrok jubilanta v bráně českého týmu zabránil pohromě. A při dalekonosné střele naturalizovaného Brazilce Pizzelliho rovněž.

Domácí si troufali víc a víc

Arméni poznali, že si mohou troufat víc a víc. Zvláště, když měli díky důrazu v osobních soubojích, pohybu, startu na míč i rychlosti v těchto fázích navrch.

Ani Daridova střela z dobrých pětadvaceti metrů, kterou vytahoval v 35. min. domácí gólman Berezovskij na roh, je nezbrzdila, takže bezgólový stav po první půli byl vzhledem k průběhu střetnutí pro Bílkův výběr zlatý. I proto, že Sivok laborující po půlhodině s nataženým svalem musel těsně před přestávkou střídat.

Vydrovy premiérové trefy spásou

Naštěstí hned po přestávce se český tým probral. Rosický roztáhl hru, našel Plašila, který nasměroval centr na hlavu Vydry. Ten se mezi arménskými stopery prosadil a premiérovým gólem v reprezentačním dresu se postaral o důležité vedení.

Domácí fotbalisty inkasovaný gól poznamenal. Tlačili se sice do útočení, snažili se o vyrovnání, ale nervozita v jejich v řadách pracovala až příliš. Zbrklost také. Chyběla jim přesnost i nápad, i sil jim ubývalo, a protože Movsisjan už nedokázal unikat a pohrávat si s obranou tak snadno, jako do přestávky, držela česká reprezentace vedení a tudíž i potřebné tři body. A to přesto, že v 69. min. se právě Movsisjanovi příležitost nabídla. Ve skluzu u Čechovy tyče ale na míč nedosáhl...

A protože ani penaltu nemínil rumunský sudí po pádu Movsisjana v šestnáctce odpískat, česká reprezentace si už výhru s přehledem pohlídala. A protože Vydra devět minut před koncem důrazem z ostrovů přehrál Voskanjana a mazáckým druhým gólem vedení pojistil,  Bílkův tým na povinné tři body, jež mu ponechávají postupovou naději, nakonec dosáhl. Kolář je v nastaveném čase dokonce ještě pečetil třetí brankou.

V kiritické chvíli se přičiněním mladíka Vydry a střídajícího Koláře česká reprezentace zase probrala, i když je samo sebou otázkou, zda to bude při panující konstelaci alespoň na druhou příčku ve skupině stačit.

Arménie - Česká republika 0:3
Kvalifikace o postup na MS 2014 - skupina B
Branky: 47. a 81. Vydra, 90.+4 Kolář. Rozhodčí: Balaj - Nica, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Ghazarjan, Movsisjan. Diváci: 15 000. Poločas 0:0.
Arménie: Berezovskij - Hovhanisjan, Arzumanjan, Voskanjan, Aleksanjan - Muradjan  (78. Manojan), Mchitarjan, Pizzelli - Manučarjan (50. Özbiliz), Movsisjan, Kazarjan (60. Sarkisov). Trenér: Minasjan.
ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok (43. Suchý), Kadlec, Limberský - Plašil, Rosický, Hübschman, Darida (85. Jiráček) - Vydra, Lafata (74. Kolář). Trenér Bílek.