Slovensko pláče! Teď už mu pomůže jen zázrak. Gibraltar...

Bratislava

Víte, co mají společného Bahamy, Anguilla a Tonga? Pouze tyto tři země figurují na žebříčku FIFA za fotbalisty Gibraltaru. A právě 208. tým světa má v rukou osud Slovenska! Pod Tatrami tak berou za téměř jisté, že Škrtel a spol. budou mít smůlu na druhou. Slováci sice v kvalifikaci mistrovství světa 2018 v Rusku skončili ve skupině F za Anglií, budou však jedinou zemí, které ani druhé místo nepostačí k postupu do baráže...

Zklamaný kapitán Slováků Martin Škrtel po porážce ve Skotsku.

Černé slovenské pondělí. Ani k jednomu ze tří výsledků, jež mohly jejich chlapce posunout do Ruska, nedošlo. Teď už zbývá jen úterní varianta.

Slovákům může pomoci jen senzační zaváhání domácího Řecka v duelu s outsiderem z Gibraltaru a zároveň výhra Bosny v Estonsku, která by dostala Bosnu na druhé místo skupiny H.

„Slovensku zůstala jediná cesta do baráže MS. Pomůže nám jen zázrak," hlásí titulek na serveru sport.sk a ostatní média bědují ve stejném duchu.

Jen pro připomenutí. Řecko je 47. tým světového žebříčku, ve skupině H je druhé a získalo zatím 16 bodů. Případnou výhrou si pojistí postup do baráže. Gibraltar je 208. na světě, z devíti zápasů ve skupině ještě nezískal ani bod a nastřádal hrozivé skóre 3:43...

Nikdo se tak nemůže divit trenérovi slovenské reprezentace, že ztratil naději. Ján Kozák byl ostatně pesimistou již před pondělními zápasy, jež mohly jeho tým potěšit.

Kozák tušil předem, že jediný bodík bude chybět

„Pokud jde o naši skupinu, Anglie a Skotsko jsou doma velmi silné. Věděl jsem, že každý bod bude důležitý. Co mě velmi mrzí, že jeden bod nám bude asi chybět a hráči, jak jsou momentálně nastavení, by si zasloužili hrát baráž. Ale ve fotbale to neplatí," lituje Kozák.

Kde o potřebný bod přišli, najdou Slováci snadno. Hned v prvním zápase doma dohrávali proti Anglii bez vyloučeného Škrtela a gól na 0:1 dostali v páté minutě nastavení... Hned ve druhém utkání pak podlehli 0:1 také Slovinsku na jeho půdě. Pak se zvedli a ve Skotsku minulý týden hráli o všechno. Od 23. minuty bez vyloučeného Maka se málem ubránili, ale minutu před koncem rozhodl vlastní gól nešťastníka Škrtela.

„Splnili jsme cíl, kterým bylo druhé místo, ale... V minulé kvalifikaci jsme šli z druhého místa přímo na ME do Francie, nyní ani do baráže, což je trochu smůla. Ve fotbale je všechno možné, ale teď už situaci neumíme ovlivnit," zoufá si Kozák.