Hlavní obsah

GLOSA: Reprezentace musí děkovat vynálezu, díky němuž ještě žije

17. 11. 2021 8:12

Konečně jste také vynalezli něco, co nám pomohlo, musí fotbalová reprezentace poděkovat pánům z UEFA. Až dosud český fotbal na novinky doplácel. Zlatý gól odnesl jako první, stejně tak i stříbrný. Patrik Schick zase kvůli novým kritériím v tabulce střelců přišel na letošním EURO o Zlatou kopačku. Až z Ligy národů Češi profitují. Jen díky nově zavedenému žebříčku vítězů jejích skupin v kvalifikaci mistrovství světa 2022 ještě žijí. Ve starém modelu by jejich úterní duel s Estonskem (2:0) znamenal trpké loučení a konec všech nadějí.

Čeští fotbalisté nebudou v baráži nasazeni. Můžou narazit na Itálii, Wales nebo SkotskoVideo: Sport.cz, FAČR

 
Článek

Třetí místo ve skupině a postup do baráže, v níž před losem nebude nasazena. Co výsledek skupinové fáze kvalifikace mistrovství světa v Kataru vypovídá o stavu české reprezentace?

Pokud mají kompletní tým se všemi svými největšími oporami, jsou Češi schopni dojít až do čtvrtfinále mistrovství Evropy, jak na letním o rok odloženém EURO demonstrovali.

Vlivem koronaviru ovšem kvalifikace na MS proběhla během jediného a značně atypického roku. Začala třemi březnovými duely ještě před evropským šampionátem, přišly i další srazy o třech utkáních. Proto národní tým odehrál celkem 17 zápasů, absolutně nejvíc za kalendářní rok v historii nejen samostatné české, ale také československé reprezentace.

Pískot na Krmenčíka? Musí se s tou nevolí nějak vypořádat, říká trenér Jiří ChytrýVideo: Sport.cz, FAČR

Český fotbal nemá tak širokou základnu, aby takovou palbu se vším všudy ustál. Většina reprezentantů neměla po mistrovství Evropy pořádnou dovolenou, v nabitém klubovém i mezistátním kalendáři se začala množit zranění a skupinu národní tým dohrával s marodkou čítající čtrnáct jmen (Bořil, Čelůstka, Černý, Hložek, Hovorka, Jankto, Kadeřábek, Kalas, Kúdela, Provod, Schick, Staněk, Ševčík, Wiesner)!

Pouze absencemi ovšem všechno vysvětlit nejde. Není žádné překvapení, že skupinu E suverénně ovládla Belgie. Zklamáním ovšem rozhodně je, že český tým ani jednou nedokázal porazit ani druhý Wales. Proti Estonsku a Bělorusku posbíral plný počet bodů, žádný cenný skalp navíc už nepřidal.

Vrcholem českého vystoupení bylo hned 2. kolo, když Šilhavého parta doma mačkala první tým světového žebříčku. A byla po právu zklamaná, že s Rudými ďábly pouze remizovala. Pokud by si alespoň obdobnou formu udržela až do konce, nemohlo ji druhé místo a nasazení před losem baráže minout.

Nebývalá porce! Česká fotbalová reprezentace odehrála za rok 2021 nejvíc zápasů v historiiVideo: Sport.cz, FAČR

Hned poté ovšem přišla porážka ve Walesu a dovršením všeho byla říjnová remíza v domácím odvetném zápase. Výmluvně ukázal, že jistot ubývá a problémy se hromadí. Kostra týmu se vlivem absencí rozpadla, zažité automatismy přestávaly fungovat. Mužstvo na podzim nemělo potřebnou formu a pohodu, scházel mu drajv. Před baráží velké varování.

Renomé čtvrtfinalisty mistrovství Evropy mužstvo v závěru skupiny neobhájilo, jeho vývoj se zastavil a začalo stagnovat.

Vše výše uvedené je ovšem jen předehrou březnové baráže. Až v ní se rozhodne, jaké bude výsledné kvalifikační vysvědčení. Hop, nebo trop, nic mezi tím.

Národní tým se v samostatné historii představil na světovém šampionátu jen jednou v roce 2006. Třetím místem ve skupině si zase nadrobil, na cestě do Kataru se mu v baráži může klidně postavit i Itálie coby úřadující evropský šampion.

Díky vynálezu Ligy národů však česká naděje ještě stále žije.

Fotbalový redaktor Pavel Dosadil se věnuje sportovní žurnalistice od roku 1990, posledních třináct let působí v redakci Sport.cz. Jako zpravodaj byl na všech mistrovstvích Evropy od roku 2000, na mistrovství světa či zápasech evropských pohárů.

Reklama

Sdílejte článek