Hlavní obsah

Brutální nárůst. Fotbalové MS 2026 po úpravě formátu uvidí 104 zápasů

14. 3. 2023 17:45

Na fotbalovém mistrovství světa v roce 2026, kterého se v USA, Kanadě a Mexiku poprvé zúčastní 48 týmů, se odehraje 104 zápasů. To je o 40 utkání víc než na posledním šampionátu v Kataru. Mezinárodní fotbalová federace FIFA schválila na úterním zasedání v Kigali úpravu formátu závěrečného turnaje, který se protáhne na 40 dní.

Foto: AP Photo/Hassan Ammar

Radost fotbalistů Argentiny na MS v Kataru.

Článek

"Rada FIFA jednomyslně schválila navrhovanou změnu formátu soutěže mistrovství světa ve fotbale 2026 z 16 skupin po třech na 12 skupin po čtyřech, přičemž do vyřazovací fáze postoupí (z každé skupiny) první dva týmy a osm nejlepších na třetích místech," uvedla FIFA v prohlášení. "Revidovaný formát zmírňuje riziko tajných dohod a zajistí, že všechny týmy odehrají minimálně tři zápasy, a zároveň poskytne vyvážený čas na odpočinek všem zúčastněným," dodala.

Termín finále světového šampionátu 2026 dnes Rada FIFA stanovila na 19. července. Ve fotbalovém kalendáři bude na turnaj a přípravné období před ním vyhrazeno 56 dní. Datum úvodního utkání zatím pevně stanoveno nebylo.

Loňského šampionátu v Kataru se stejně jako všech turnajů MS od roku 1998 zúčastnilo 32 týmů rozdělených do osmi skupin po čtyřech. Medailisté tak odehráli maximální počet sedmi zápasů, v roce 2026 čeká nejúspěšnější mužstva o utkání víc.

V Kataru diváci viděli během 29 dnů celkem 64 zápasů. Původní plán pro šampionát 2026 počítal s porcí 80 zápasů, dnešní rozhodnutí FIFA upravit rozdělení skupin ale jejich počet navýšilo.

Maroko se připojí ke kandidatuře Španělska a Portugalska

Maroko se bude společně se Španělskem a Portugalskem ucházet o pořadatelství fotbalového mistrovství světa v roce 2030. Obě země z Pyrenejského poloostrova původně plánovaly kandidaturu s Ukrajinou, ta ale nyní vzhledem k nejistotě kvůli pokračující ruské invazi ustoupila do pozadí a do hry vstoupili Maročané. Oznámili to zástupci africké země na kongresu FIFA v Kigali.

"Rád bych oznámil, že Marocké království se rozhodlo společně se Španělskem a Portugalskem předložit společnou nabídku na uspořádání mistrovství světa 2030," citoval funkcionářům marocký ministr sportu z dopisu krále Muhammada VI. Společná kandidatura podle něho nabízí nevšední spojení Afriky s Evropou a propojení afrického, arabského a evropského světa. "Dostane z nás to nejlepší, kombinaci ducha, kreativity, zkušeností a prostředků," dodal.

Maroko, které na loňském turnaji v Kataru postoupilo jako první africký tým do semifinále MS, se v minulosti ucházelo o pořadatelství fotbalového šampionátu několikrát, zatím vždy bez úspěchu. Nejblíže bylo při volbě dějiště turnaje pro rok 2010, kterou nakonec vyhrála Jihoafrická republika.

O pořadatelství MS 2030 mají zájem také zástupci Jižní Ameriky. Společnou kandidaturu plánují Argentina, Paraguay, Chile a Uruguay.

Reklama

Související témata: