Hlavní obsah

Enrique po blamáži s Marokem skončil. Španělsko už má nového trenéra

8. 12. 2022 12:54Aktualizováno 8. 12. 2022 13:53

Trenér Luis Enrique skončil u španělských fotbalistů po překvapivém vyřazení v osmifinále mistrovství světa s Marokem. Dnes to na webu oznámilo vedení svazu, které zároveň jmenovalo jeho nástupce. Tým převzal dosavadní trenér reprezentace do 21 let Luis de la Fuente.

Sestřih osmifinálového utkání MS Maroko - ŠpanělskoVideo: Česká televize

 
Článek

"Chceme poděkovat Luisi Enriquemu a celému trenérskému štábu za maximální úsilí, které v posledních letech věnovali španělské reprezentaci. Tým pod jejich vedením udělal pokrok, na kterém můžeme stavět i v dalších letech," uvedli představitelé svazu.

"Mrzí mě, že jsem nemohl pomoct víc. Ale vážím si toho, že jsem mohl být u toho," napsal Enrique na twitteru a vyzval fanoušky, aby nového kouče přijali. "Národní tým potřebuje veškerou podporu, aby Luis de la Fuente mohl splnit stanovené cíle," dodal.

Sestřih osmifinálového utkání MS Maroko - ŠpanělskoVideo: Česká televize

Dvaapadesátiletý Enrique působil na lavičce "La Roja" od července 2018 do března 2019, kdy dočasně odstoupil kvůli úmrtí dcery. O půl roku později se k týmu vrátil a loni dovedl Španěly do semifinále Eura a finále Ligy národů.

V Kataru ale jeden z favoritů turnaje stejně jako před čtyřmi lety v Rusku zklamal. Španělé ze čtyř utkání porazili pouze Kostariku a potřetí za sebou neprošli do čtvrtfinále.

Už na závěr skupiny Enriqueho svěřenci překvapivě nestačili na Japonsko a v úterním osmifinále je vyřadilo po penaltovém rozstřelu Maroko. Někdejší vynikající záložník Realu Madrid, Barcelony i národního týmu převzal ihned po utkání za vypadnutí plnou odpovědnost.

Španělský národní tým opustil dějiště fotbalového MSVideo: sntv

Svaz ocenil Enriqueho i za zapojení mladých hráčů, kteří postupně nahrazují členy úspěšné generace mistrů Evropy (2008, 2012) a světa (2010). Právě s talentovaným jádrem týmu kolem záložníků Pedriho, Gaviho nebo Daniho Olma už spolupracoval u mládežnických reprezentací nový kouč De la Fuente.

Jednašedesátiletý bývalý trenér Bilbaa nebo Alavésu vedl mezi lety 2013 a 2018 španělskou devatenáctku a od roku 2018 až dosud jednadvacítku. S oběma výběry se stal mistrem Evropy. Kromě toho získal loni stříbrné medaile na olympiádě v Tokiu.

De la Fuente si odbyde soutěžní debut u "áčka" v březnu v kvalifikaci na Euro 2024 proti Norsku.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •