Argentina - Austrálie 2:1SESTŘIH: Messi zavelel. Jubileum oslavil gólem a postupem

35. Messi 1 : 0
57. Álvarez 2 : 0
77. Fernández (vlastní) 2 : 1

Fotbalisté favorizované Argentiny udolali Austrálii 2:1 a stali se druhými čtvrtfinalisty mistrovství světa v Kataru. Úřadující vítězové jihoamerického šampionátu si v pátek zahrají o postup do semifinále s Nizozemskem, které v odpoledním zápase porazilo Spojené státy 3:1.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Argentina - AustrálieVideo: Česká televize

Argentince v Rajjánu poslal do vedení ve 35. minutě kapitán Lionel Messi a stylově oslavil 1000. utkání v profesionální kariéře. Pětatřicetiletý hvězdný útočník ve vyřazovací fázi MS skóroval poprvé a na katarském turnaji potřetí. Krátce po změně stran zvýšil Julián Álvarez. Osmifinále v 77. minutě zdramatizoval vlastní brankou Enzo Fernández, ale na senzaci Australané nedosáhli.

Outsideři v úvodu výborně bránili a Argentinu k ničemu nepouštěli. Messi ale ve 35. minutě využil jedinou šanci prvního poločasu. V šestnáctce převzal míč a umístěnou přízemní střelou překonal brankáře Ryana. Sedminásobný držitel Zlatého míče devátou trefou na MS předčil legendárního Diega Maradonu, víc branek má z Argentinců na kontě už pouze Gabriel Batistuta (10).

Sestřih utkání MS Nizozemsko - USAVideo: Česká televize

Messi z tisícovky soutěžních zápasů od října 2004 odehrál 169 za argentinskou reprezentaci, 778 za Barcelonu a 53 za současný tým Paris St. Germain. Během této doby zaznamenal 789 gólů proti 129 různým soupeřům. K tomu rodák z Rosaria přidal 338 asistencí.

Rozhodčí Szymon Marciniak a Argentinec Lionel Messi během utkání s Austrálií.

Nezáživný zápas pokračoval i v úvodu druhé půle. Messi se dostal k další střele, ale tentokrát Ryana nepřekonal. Australský gólman však v 57. minutě zariskoval při rozehrávce, Álvarez mu sebral míč a střelou do prázdné branky na chvíli favorita uklidnil. Útočník Manchesteru City na turnaji skóroval podruhé.

Argentincům se cesta za hladkým vítězstvím nečekaně zkomplikovala v 77. minutě, kdy Fernández tečoval do vlastní branky Goodwinovu střelu. Vzápětí mohl po individuální akci vyrovnat Behich, ale střídající obránce Lisandro Martínez jeho pokus na poslední chvíli zblokoval.

"Albiceleste" měli v závěru velký tlak i šance. Náhradník Lautaro Martínez po Messiho přihrávce v jasné pozici vypálil nad břevno, útočník Interu Milán poté v dalších šancích v nastavení neprostřelil Ryana. Jeho protějšek Emiliano Martínez těsně před koncem Argentině zachránil vítězství, když vychytal střídajícího Kuola.

Australským maximem na mistrovství světa zůstává osmifinále, kde "Socceroos" vypadli i před 16 lety. Argentina na letošním šampionátu po úvodní šokující porážce 1:2 se Saúdskou Arábií zvítězila třikrát po sobě.

MS ve fotbale v Kataru:
Osmifinále (Rajján):
Argentina - Austrálie 2:1 (1:0)
Branky: 35. Messi, 57. Álvarez - 77. vlastní Fernández. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Irvine, Degenek (oba Austrálie). Diváci: 45 032.
Argentina: E. Martínez - Molina (80. Montiel), Romero, Otamendi, Acuňa (72. Tagliafico) - De Paul, Fernández, Mac Allister (80. Palacios) - Álvarez (71. Lautaro Martínez), Messi, Papu Gómez (50. Lisandro Martínez). Trenér: Scaloni.
Austrálie: Ryan - Degenek (72. Karacic), Souttar, Rowles, Behich - Leckie (72. Kuol), Baccus (58. Hrustic), Mooy, McGree (58. Goodwin) - Duke (72. Maclaren), Irvine. Trenér: Arnold.