Argentina - Chorvatsko 3:0SESTŘIH: Messi zářil, Álvarez pálil. Argentina je ve finále

34. Messi (penalta) 1 : 0
39. Álvarez 2 : 0
69. Álvarez 3 : 0

Fotbalisté Argentiny porazili obhájce stříbra Chorvaty 3:0 a po osmi letech postoupili do finále mistrovství světa. V prvním poločase skórovali Lionel Messi z penalty a Julián Álvarez, který pak po změně stran také stanovil konečné skóre.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih semifinále MS Argentina - ChorvatskoVideo: Česká televize

Jihoameričané vyhráli na světovém šampionátu i páté semifinále a o zlato si zahrají pošesté. Získat se jim ho podařilo v letech 1978 a 1986. V nedělním finále v Kataru vyzvou buď obhájce trofeje Francii, nebo Maroko. Jejich vzájemné utkání je na programu ve středu od 20:00 SEČ.

Chorvatsko bude v sobotním duelu o třetí místo usilovat o třetí medaili z MS. Vedle čtyři roky starého stříbra vybojovalo v roce 1998 bronz.

Úspěšná penalta Lionela Messiho v semifinále s ChorvatskemVideo: Česká televize

Utkání se hrálo s novým míčem, speciálně vytvořeným pouze na semifinále a finále. Týmy začaly opatrně, první střela na branku se zrodila až v 25. minutě. Chorvatský gólman Livakovič ale Fernándezovu dalekonosnou ránu vyrazil.

O devět minut později šli úřadující jihoameričtí šampioni do vedení. Vyběhnutý Livakovič srazil Álvareze a rozhodčí Orsato nařídil pokutový kop. Tradiční exekutor Messi se ranou pod horní tyč nezmýlil a na turnaji proměnil třetí ze čtyř penalt (bez čtvrtfinálového rozstřelu).

Pátým gólem se v tabulce střelců dotáhl na spoluhráče z Paris St. Germain Francouze Mbappého. Zároveň stylově oslavil 25. start na MS, čímž vyrovnal dosavadní rekord Němce Matthäuse.

Třetí gól Argentiny padl po parádní akci Lionela MessihoVideo: Česká televize

V 39. minutě Argentinci zvýšili. Álvarez převzal na půlící čáře míč a i s pomocí dvou odrazů od bránících protihráčů se dostal až do vápna, kde překonal Livakoviče.

V závěru poločasu chorvatský gólman včasným zákrokem zachránil svůj tým od třetí inkasované branky po hlavičce Mac Allistera.

Po téměř hodině hry neuspěl Messi, v 69. minutě se ale především jeho zásluhou Argentina opět radovala. Od postranní čáry až po šestnáctku mu stoper Gvardiol nedokázal vzít balon a výborně hrající Messi ho předložil Álvarezovi, jenž z ideální pozice trefil odkrytou bránu.

Chorvaté sice více drželi míč, ale gólmana Emiliana Martíneze výrazněji neohrozili. Naopak v 83. minutě málem znovu inkasovali, jenže Mac Allister zamířil vedle.

Argentinci oplatili Chorvatům stejně vysokou porážku z předchozího šampionátu, dnešního soupeře zdolali na MS i v roce 1998 (1:0). Od úvodní překvapivé prohry se Saúdskou Arábií vyhráli Jihoameričané v Kataru páté utkání po sobě.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - semifinále (Lusail):
Argentina - Chorvatsko 3:0 (2:0)
Branky: 39. a 69. Álvarez, 34. Messi z pen. Rozhodčí: Orsato - Carbone, Giallatini - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Romero, Otamendi - Livakovič, Kovačič. Diváci: 88 966.
Argentina: E. Martínez - Molina (86. Foyth), Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul (74. Palacios), Paredes (62. Lisandro Martínez), Fernández, Mac Allister (86. Correa) - Messi, Álvarez (74. Dybala). Trenér: Scaloni.
Chorvatsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Sosa (46. Oršič) - Brozovič (50. Petkovič) - Kovačič, Modrič (81. Majer) - Pašalič (46. Vlašič), Kramarič (72. Livaja), Perišič. Trenér: Dalič.