Prvotřídní senzace! Německo jede domů, Japonsko v euforii. Belgie končí! Chorvaté a Maročané slaví

Němečtí fotbalisté, čtyřnásobní mistři světa, na MS v Kataru končí! Ve čtvrtečním závěrečném kole skupiny E sice dokázali porazit Kostariku 4:2, v souběžně hraném utkání si ale Japonsko díky výhře 2:1 nad Španělskem zajistilo postup z prvního místa do osmifinále. Z druhého místa pak jdou do play off Španělé. Belgičtí fotbalisté své závěrečné vystoupení nezvládli, s Chorvatskem remizovali 0:0 a se šampionátem se také loučí. Maroko po výhře nad Kanadou 2:1 slaví senzační postup z prvního místa skupiny F. V osmifinále se utká v úterý se Španělskem, Chorvaty čeká Japonsko.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Kostarika - NěmeckoVideo: Česká televize

Maročanům dal vedení už po čtyřech minutách zápasu Hakim Ziyech, situaci mu značně ulehčila kanadská obrana. Gólman Milan Borjan vyběhl po špatné přihrávce spoluhráče a marockému útočníkovi nabídl prakticky prázdnou bránu.

Maroko šlo do dvoubrankového vedení po trefě Júsufa En-Nesjrího, ale ještě do poločasu Kanaďané snížili, když si vlastní branku dal obránce Severoafričanů Nayef Aguerd.

Sestřih utkání MS Kanada - MarokoVideo: Česká televize

Ve druhé půli Maročané zápas kontrolovali a vítězství 2:1 nad Kanadou znamená senzační postup z prvního místa skupiny F. V play off jsou po 36 letech.

Kanadský gólman Milan Borjan inkasoval po velké hrubce v úvodu zápasuVideo: Česká televize

Belgie se s Katarem loučí, slaví Chorvatsko

Chorvatsko vstoupilo do utkání lépe než Belgie a hned po osmi vteřinách od úvodního hvizdu zahrozil Ivan Perišič. Po čtvrthodince fauloval ve vlastním vápně Belgičan Yannick Carrasco a rozhodčí ukázal na penaltový puntík. VAR ale následně odhalil, že faulu předcházelo ofsajdové postavení Chorvatů a z pokutového kopu tak sešlo.

Sestřih utkání MS Chorvatsko - BelgieVideo: Česká televize

V 61. minutě zahodil obrovskou tutovku vyhlášený střelec Romelu Lukaku, který z dorážky trefil jen tyč. Nervózní závěr si Chorvaté pohlídali, v 90. minutě mohl skórovat znovu Lukaku ale prakticky na brankové čáře míč nedokázal sklepnout do brány a neproměnil ani gólovku v nastavení. Remíza 0:0 Chorvatům stačí k postupu z druhého místa. Belgičané, bronzoví medailisté z posledního MS, jsou z turnaje venku.

Německo se s turnajem loučí

Němci vstoupili do utkání s Kostarikou několika šancemi, v 8. minutě mohl skórovat Thomas Müller, ale bránu hlavou netrefil. Evropané se ale radovali záhy, v 10. minutě se totiž prosadil Serge Gnabry.

Němci doslova bušili do kostarické obrany, v největší tutovce se ale po zaváhání Antonia Rüdigera zjevil Kostaričan Keysher Fuller Spence, brankář Manuel Neuer ale jeho ránu skvělým zásahem vyrazil.

Druhý poločas nabídl strhující fotbal. Nejprve Yeltsin Tejeda v 59. minutě vyrovnal, aby Kostaričany do vedení poslal v 70. minutě Daniel Vargas. Němci se ale nevzdali, v 72. a v 85. minutě dvěma góly vrátil Němcům vedení zpět Kai Havertz. V nastavení přidal čtvrtou branku Niclas Füllkrug.

Němcům to ale nakonec nebylo nic platné. Španělé totiž v souběžně hraném utkání nedokázali zvítězit nad Japonskem, což byla podmínka německého postupu do osmifinále. Francouzka Stéphanie Frappartová vstoupila do fotbalové historie jako první žena v roli hlavní rozhodčí na světovém šampionátu mužů a také u postranních čar jí asistovaly ženy.

Španěl Álvaro Morata otevřel skóre utkání s JaponskemVideo: Česká televize

Japonci otočili se Španělskem a jsou v play off

Španělé vstoupili do utkání s Japonskem aktivně a po 12 minutách vedli gólem Álvara Moraty. Další šance Evropané nevyužili, a tak se šlo do kabin za stavu 1:0.

Po změně stran se zrodila obrovská senzace. Japonci dvěma góly Doana a Tanaky v rozmezí 48. a 53. minuty otočili skóre a do vyřazovacích bojů jdou z prvního místa skupiny E.

Kostarika - Německo 2:4
Branky: 59. Tejeda, 70. Vargas - 73. a 85. Havertz, 10. Gnabry,  90.+1. Füllkrug