Hlavní obsah

Budeme mít více trenérů v lepších zahraničních ligách, věří Hašek. Kde všude Češi trénují kluby a reprezentace?

28. 9. 2022 12:38

Zatímco v nejvyšších zahraničních fotbalových soutěžích působí desítky Argentinců, Italů nebo Němců, čeští trenéři se v takové míře neprosazují. „Přál bych si, abychom těch lidí v zahraničí měli co nejvíc, protože na to, jaký jsme národ a jakou máme fotbalovou historii, tak těch trenérů máme v zahraničí hrozně málo,“ říká Ivan Hašek ve fotbalovém pořadu Přímák na Sport.cz.

Kde ve světě mají české trenéry? Pasáž z Přímáku s Ivanem HaškemVideo: Sport.cz

 
Článek

Přehled českých koučů, kteří mají ligové angažmá za hranicemi, a to i v hodně neobvyklých destinacích, najdete v hlavním videu tohoto článku. „Musím říct, že jsem některé lidi ani neznal," reaguje muž, který prošel celou řadou zahraničních angažmá na Blízkém východě, ve Francii či v Japonsku.

„Nevím, jestli jsme zaspali, ale nemáme takový trenérský drajv," míní Hašek, jenž naposledy vedl národní tým Libanonu. „Ten, kdo tady trenéřinu dělá, tak je v takovém tlaku médií, že nemá asi úplně nejlepší pověst, takže se těžce dostává do zahraničí. Každého trenéra tady vyprovázíme spíš pískotem," mrzí kouče, který vedl Spartu v Lize mistrů.

Jakou práci dělají fotbalisté po skončení kariéry? Některé příběhy vás možná zaskočí. Pasáž z pořadu PřímákVideo: Sport.cz

Kvalitu českých koučů však Hašek hájí. „Nemyslím si, že by neměli kvalitu, na rozdíl, když se podívám, kolik lidí z Balkánu je třeba v zahraničí v klubech jak v Asii, tak v Evropě, tak jsme na tom fakt hodně bídně, co se týče trenérské školy," lituje někdejší předseda Fotbalové asociace ČR.

Proč jsem dojížděl na Slovensko studovat trenérskou licenci? Zajímavé vysvětlení v PřímákuVideo: Sport.cz

Řešení, jak se lépe uplatnit mimo tuzemské soutěže, však vidí. „Je to i tím, že nám trošku chybí výuka jazyků z minula. Teď už někteří mladí trenéři žijí v jiné době, kdy se odmalička učí anglicky, německy, francouzsky, takže si myslím, že doba, kdy budeme mít víc trenérů v lepších ligách, přijde," neztrácí optimismus.

Více najdete v hlavním videu z pořadu Přímák.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.