Hlavní obsah

Bývalý reprezentant se před 20 lety zapsal do historie fotbalového MS. Čím se dnes živí?

Bývalý turecký reprezentační útočník Hakan Sükür se přesně před 20 lety zapsal do historie fotbalového mistrovství světa jako nejrychlejší střelec úvodního gólu. Během utkání o bronz proti domácímu výběru Jižní Koreje se prosadil už v 11. vteřině a překonal tak letitý rekord Václava Maška z šampionátu v roce 1962. Turecko tehdy vyhrálo 3:2.

Foto: Profimedia.cz

Hakan Sükür v dresu turecké reprezentace. Foto: Profimedia.cz

Článek

Sükür je považován za nejlepšího tureckého fotbalistu všech dob. Na šampionátu v roce 2002 se mu však příliš nedařilo. Až v zápase o bronz proti domácí Koreji ukázal naplno, co umí. Podílel se na všech třech brankách svého týmu a o tu první se postaral sám.

Tehdy třicetiletý Sükür se hned po úvodním hvizdu vydal ke korejské brance a v souboji nejzkušenějších hráčů obou týmů obránce Hong Mjong-po ztratil míč a turecká superstar pohotovou střelou v 11. vteřině otevřela skóre zápasu a zapsala se do fotbalové historie. Sükür tak překonal rekord Čecha Václava Maška, který skóroval na světovém šampionátu v roce 1962 v Chile v základní skupině v utkání proti Mexiku po patnácti vteřinách.

Sükür v kariéře vyhrál osmkrát tureckou ligu v dresu Galatasaraye Istanbul. Z něj se v roce 2000 přesunul do Interu Milán, poté hrál ještě za Parmu a anglický Blackburn. Za tureckou reprezentaci odehrál 112 zápasů, v nichž vstřelil 51 gólů a je jejím nejlepším střelcem.

Po konci kariéry byl v roce 2011 zvolen do parlamentu za Stranu spravedlnosti a rozvoje současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. O dva roky později však rezignoval kvůli korupčnímu skandálu kolem vlády, ve které byl tehdy Erdogan premiérem. V roce 2016 na něj byl v Turecku v souvislosti s neúspěšným pokusem o převrat vydán zatykač, v témže roce se Sükür přestěhoval do Spojených států.

Nyní se živí jako taxikář a prodejce knih.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •