Hlavní obsah

FIFA chce fotbalové MS každé dva roky. Je to vražda, odmítá Evropa a hrozí bojkotem

9. 9. 2021 16:31

Radikální změnu tradic navrhuje mezinárodní fotbalová federace FIFA, která představila plán na změnu cyklu mistrovství světa ze čtyř let na dva roky. Po světovém šampionátu v roce 2026 by se v následujícím roce konalo mistrovství Evropy i ostatní kontinentální šampionáty, v roce 2028 by pak přišlo na řadu další mistrovství světa. Proti návrhu ředitele globálního rozvoje FIFA Arséna Wengera se však zvedla vlna odporu, předseda UEFA Aleksander Čeferin dokonce pohrozil bojkotem.

Foto: fifa.com

Mezinárodní fotbalová federace FIFA navrhuje nový formát kalendáře velkých akcí.Foto: fifa.com

Článek

Wenger, bývalý dlouholetý trenér Arsenalu, dnes označil plán své poradní skupiny za potřebnou změnu. Termínové novinky by vešly v platnost po MS 2026, kterého se v USA, Kanadě a Mexiku poprvé zúčastní 48 mužstev. Změnil by se i cyklus ME, podle dosavadních zvyklostí by se další evropský šampionát po roce 2024 v Německu měl hrát v roce 2028.

Již před oficiální prezentací se však proti plánům FIFA vyslovily UEFA, asociace evropských klubů a globální skupina sdružující národní fotbalové ligy. Prezident UEFA Čeferin dokonce prohlásil, že by evropské země mohly nový model MS bojkotovat.

Foto: FAČR

Předseda FAČR Petr Fousek (vpravo) s předsedou UEFA Aleksanderem Čeferinem v Římě ve Ville Manini.Foto: FAČR

"Můžeme se rozhodnout, že do toho nepůjdeme," řekl Čeferin listu The Times. "Hrát každé léto měsíc dlouhý turnaj, to je pro fotbalisty vražedné. Co vím, Jižní Amerika to vidí stejně. Takže hodně štěstí s takovým mistrovstvím světa. Snad (ve FIFA) dostanou rozum," dodal.

Slovinský funkcionář připomněl, že by šampionáty v novém modelu kolidovaly s ženským MS či olympijskými hrami. "Přitom hodnota toho turnaje tkví i v tom, že se na něj čtyři roky čeká. Je to velká akce, srovnatelná s olympiádou. Naše (evropské) svazy to prostě nepodpoří," prohlásil Čeferin, který nesouhlasí ani s konáním ME v každém lichém roce. "I když finančně by to pro nás mohlo být zajímavé," uvedl.

FIFA si v květnu nechala vypracovat studii, zda by se vyplatilo pořádat mistrovství světa mužů i žen po dvou letech. Podle Wengera čtyřletý cyklus dává hráčům jen malou šanci na opakovanou účast na MS.

Chtěli byste, aby bylo fotbalové MS každé dva roky?
Ano
13,4 %
Ne
86,6 %
Celkem hlasovalo 1860 čtenářů.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?