Hlavní obsah

Fotbalistka Gunnarsdóttirová vyhrála spor s Lyonem a dostane peníze za mateřskou

18. 1. 2023 16:15

Kapitánka islandské fotbalové reprezentace Sara Björk Gunnarsdóttirová vyhrála spor s bývalým zaměstnavatelem Olympiquem Lyon kvůli neadekvátnímu platu během mateřské dovolené. Francouzský klub musí dvaatřicetileté záložnici Juventusu Turín dlužnou částku doplatit. Informovala o tom hráčská unie FIFPRO, která Gunnarsdóttirové s průlomovým případem pomáhala.

Foto: Profimedia.cz

Fotbalistka Sara Björk Gunnarsdóttirová v dresu Juventusu Turín.Foto: Profimedia.cz

Článek

Pokud Lyon do 45 dnů nezaplatí Gunnarsdóttirové 82.000 eur (téměř dva miliony korun) plus úroky, hrozí mu od Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) sankce, například zákaz přestupů. Podle FIFPRO jde o první podobný případ od zavedení pravidel o mateřských v lednu 2021.

Hráčka s rekordními 143 reprezentačními starty podle svých slov dříve dostala od Lyonu pouze malé procento ze sociálního pojištění, navíc s ní klub během těhotenství a mateřské nekomunikoval a neřešil její zdravotní stav. "Není to jenom byznys. Jde o moje práva jako zaměstnankyně, ženy a lidské bytosti. Ty nemůže zpochybňovat ani tak velký klub jako Lyon," uvedla Gunnarsdóttirová na webu The Players' Tribune.

"Tohle vítězství je větší než já. Cítím, že je to záruka finanční jistoty pro všechny hráčky, které chtějí mít dítě během kariéry. Chtěla jsem mít jistotu, že si nikdo nebude muset projít tím, čím jsem si prošla já. Lyon musí vědět, že tohle není v pořádku. Zasloužíme si víc," dodala dvojnásobná vítězka Ligy mistryň na sociálních sítích.

Reklama

Související témata: