Hlavní obsah

Já se nevzdám! Pelta míří za katr, ale ještě neřekl poslední slovo

26. 11. 2021 9:15Aktualizováno 26. 11. 2021 14:16

Na šest let do vězení s ostrahou by měl putovat bývalý první muž českého fotbalu a majitel ligového Jablonce Miroslav Pelta. K tomu pětimilionová pokuta a zákaz činnost ve statutárních funkcích na pět let. Pro bosse zpod Ještědu rána. Do poslední chvíle věřil, že bude zproštěn obžaloby a z kauzy manipulace se sportovními dotacemi vyjde se ctí a beztrestně. Stejně jako z ní vyšel beztrestně předseda ČUS Miroslav Jansta a oba úředníci - bývalý ředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč.

Překvapilo mě to. Jako každého, který si myslí, že je nevinný, reagoval na rozsudek Miroslav PeltaVideo: Zdeněk Pavlis, Sport.cz

 
Článek

„Mám na zproštění obžaloby morální právo," odvolával se ještě při říjnovém jednání Městského soudu v Praze Miroslav Pelta na to, co všechno za dlouhá léta pro fotbal a sport udělal.

Nepomohlo mu to.

Miroslav Pelta a spol. si vyslechli rozsudekVideo: Radim Vaculík, Právo

Devět let, které pro něho požadoval státní zástupce Ondřej Trčka, sice nedostal, protože soud ho zprostil obžaloby z korupce, ale i šest let za katrem, které mu soud potvrdil, představuje porci, která Peltou zacloumala.

Miroslav Pelta během policejní razie na FAČRVideo: Aktu.cz

„Jsme teprve v poločase, na místě jsme se odvolali," nezapřel v sobě Velký čáp Pelta naturel fotbalového bafuňáře dělícího každou partii na poločasy.

I tu soudní, která v pátek probíhala u Městského soudu v Praze.

Vyjádření FAČR k rozhodnutí Městského soudu v PrazeVideo: FAČR

„Vyjádřím se až poté, co obdržím písemné soudní odůvodnění," dodával s tvářemi zarudlými ještě víc, než když se vrátil pár dnů před soudním jednáním z dovolené, kterou trávil s celou rodinou na Maledivách.

„Každý nepodmíněný trest je překvapením pro každého, kdo si myslí, že je nevinný," uvědomoval si po vynesení rozsudku Pelta, co mu hrozí, i když vinu po celou dobu procesu odmítal a požadoval zproštění obžaloby.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Na 6,5 roku poslal Městský soud v Praze do vězení někdejší náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou. Rozsudek není pravomocný.Foto: Jan Handrejch, Právo

Soud mu vyhověl jen v tom, že ho zprostil obvinění z korupce, kterou měly mj. představovat zapůjčení bytu či vouchery na dovolenou a ostatní pozornosti poskytované jeho známým a přátelům či přítelkyním. Někdejší ministerské náměstkyni Simoně Kratochvílové pak především.

I proto zní rozsudek jen na šest let a peněžitá pokuta na 5 milionů korun.

Exnáměstkyně Simona Kratochvílová dopadla o něco hůře než Miroslav Pelta. Za mřížemi by měla být o půl roku déle.

„Vynesené tresty se pohybují v dolní polovině trestní sazby, přesněji v její čtvrtině," připomněla soudkyně Lenka Cihlářová, že obžalovaní mohli dostat trest v rozmezí pěti až dvanácti let.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Miroslav Pelta ještě před vynesením rozsudku.Foto: Jan Handrejch, Právo

„Je mi jich líto. Něco podobného se událo, když ministryně Valachová oslovila hejtmany, aby si vybrali projekty, na které chtějí přednostně dotace. Tam to v pořádku bylo, tady ne," vyjádřil se na adresu Pelty a Kratochvílové předseda České unie sportu Miroslav Jansta, jenž byl obžaloby v dotační kauze zproštěn.

„Spravedlnost se ukázala. Paní soudkyně přesně popsala všechno, co se stalo a jak to probíhalo. A tak to skutečně bylo," reagoval Jansta na verdikt soudu.

Do posuzování, zda je trest pro Peltu a Kratochvílovou přísný, se však odmítl pouštět.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Na šest let do vězení! rozhodl Městský soud v Praze o Miroslavu Peltovi. Rozsudek není pravomocný.Foto: Jan Handrejch, Právo

„To nemohu soudit, od toho je soud," pravil lakonicky.

Stejně jako Jansta byli obžaloby zproštěni i oba úředníci Bříza s Boháčem, stejně jako obě obžalované organizace - tedy Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu, takže se proti verdiktu soudu logicky neodvolali.

To Pelta s Kratochvílovou svého práva hned na místě využili. Stejně tak se odvolala přítomná státní zástupkyně Petra Ullrichová. Celá kauza se tak dostane k odvolacímu Vrchnímu soudu v Praze, který ji bude dál řešit.

Jaká je podle vás výše trestu?
Příliš vysoký
10,8 %
Adekvátní
5,6 %
Příliš nízký
65,2 %
Je to jedno, není pravomocný
18,4 %
Celkem hlasovalo 768 čtenářů.

Reklama

Sdílejte článek