Kamerun rozstřílel Zambii, Eto'o vyrovnal rekord

KUMASI

Fotbalisté Kamerunu splnili povinnost a ve svém druhém vystoupení na mistrovství Afriky jasně porazili Zambii 5:1. Jednu z branek vítězů dnes vstřelil kanonýr Samuel Eto'o, který tak zaznamenal již čtrnáctý gól během svých čtyř účastí na africkém šampionátu. Vyrovnal tak historický rekord Laurenta Pokoua z Pobřeží slonoviny.

Po úvodní porážce od Egypta v poměru 2:4 se Kamerun opět vrátil do boje o postup ze skupiny C, který mají na dosah právě egyptští fotbalisté. Obhájci titulu zvítězili 3:0 nad Súdánem a k jistotě jim stačí získat v posledním utkání bod.

Čtyřnásobní šampioni Afriky z Kamerunu od začátku utkání diktovali tempo a nutili soupeře k častým chybám v obraně. Úvodní branky se dočkali v polovině první půle, když se z přímého kopu trefil Geremi. Ještě do poločasu pak favorit udeřil dvakrát. Po hrubých chybách zambijské obrany a rychlých akcích středem hřiště skórovali útočník Job a tvůrce hry Emana.

Po změně stran pak další zásah přidal Eto'o. Při jeho střele z přímého kopu jeden z obránců Zambie zahrál ve zdi rukou, za což byla nařízena penalta. Tu útočník Barcelony s jistotou proměnil. V závěru pak svou druhou branku v utkání zaznamenal Job, když mu před prázdnou branku přihrál jeden ze soupeřových obránců. Zambie snížila až v poslední minutě.

Rozhodující utkání o postup sehraje Kamerun s outsiderem ze Súdánu, který dnes potrápil Egypt. Úřadující šampion byl zaskočen aktivním vstupem soupeře do zápasu, když během úvodních dvaceti minut hned pětkrát vystřelil na branku, zatímco favorit ani jednou. Jenže vzápětí súdánský brankář fauloval Rabúa a sám postižený proměnil pokutový kop, přestože ho musel opakovat kvůli předčasné vběhnutí spoluhráče do vápna.

Po změně stran bylo utkání nadále vyrovnané, ale Súdánu se nedařilo v koncovce. Rozhodnutí tak přinesl až střídající Abútrika, který v závěru dvěma góly zajistil Egyptu druhou výhru na turnaji.

Skupina C:
Kamerun - Zambie 5:1 (3:0)
Branky: 31. a 80. Job, 26. Geremi, 43. Emana, 66. Eto'o z pen. - 90. Katongo. Diváci: 10 000.
Egypt - Súdán 3:0 (1:0)
Branky: 78. a 83. Abútrika, 29. Rabú z pen. Diváci: 15 000.