Tunisko - Mali 0:1Koného penalta zařídila Mali proti Tunisku vítězný vstup do šampionátu

Fotbalisté Mali vykročili vítězně do afrického Poháru národů v Kamerunu. V úvodním duelu skupiny F si poradili na stadionu v Limbe 1:0 s Tuniskem, jediný gól vstřelil z penalty Ibrahima Koné. Zápas vyvrcholil skandálem, neboť se ho rozhodčí pokusil ukončit hned dvakrát předčasně.

Fotbalista Mali Ibrahima Koné dává rozhodující gól proti Tunisko.

Zambijský sudí Janny Sikazwe, jenž rozhodoval už na MS 2018, odpískal poprvé mylně konec v 85. minutě. Když poté hra pokračovala, svou chybu zopakoval a ukončil zápas už minutu před vypršením řádného hracího času.

Ačkoli prohrávající Tunisko protestovalo, zápas byl skutečně v 89. minutě ukončen a byla předána cena pro nejlepšího hráče. Když už byly v plném proudu pozápasové tiskové konference, rozhodla řídící africká konfederace CAF o dohrání zbývajících minut.

Při zápase Tunisko - Mali nebyla nouze o rozruch. V červeném rozhodčí Janny Sikazwe.

Fotbalisté Mali se zhruba 40 minut po hvizdu dostavili k dohrávce, Tunisané ale odmítli a Sikazwe utkání potřetí a definitivně ukončil. "Hráči už byli v ledové lázni, když je zavolali zpátky," zlobil se tuniský trenér Mundhir Kabáiar. "Trénuju dlouho, ale nic takového jsem ještě nezažil. Dokonce i čtvrtý rozhodčí se už chystal zvednout tabuli (aby ukázal, kolik minut nastaveného času se má hrát) a najednou byl konec," dodal.

O výhře Mali rozhodla 48. minuta, ve které po ruce v pokutovém území s přehledem proměnil penaltu útočník norského Sarpsborgu Koné. Čtvrtý tým minulého mistrovství mohl v 77. minutě srovnat, tuniský kapitán Chazrí ale z bílého bodu neuspěl. "Orlům z Kartága" nepomohla k vyrovnání ani krátká přesilovka po vyloučení El Bilala Tourého.

Bez zmatků se neobešel ani druhý zápas skupiny F mezi Gambií a Mauritánií. Ani na tři pokusy organizátoři Mauritáncům nezahráli správnou hymnu, platnou poslední čtyři roky, ale její starou verzi. Z vítězství se radovala na turnaji debutující Gambie, která vyhrála 1:0 díky gólu Ablieho Jallowa z 10. minuty.

Od úvodního utkání Kamerun - Burkina Faso (2:1) padl ve všech následujících 11 duelech maximálně pouze jeden gól. Tento trend potvrdil i poslední zápas dne, v němž Pobřeží slonoviny splnilo roli favorita vítězstvím 1:0 nad Rovníkovou Guineou. Rozhodl už v 5. minutě Max Gradel.