Manchester City - Sevilla FC 1:1, na pen. 5:4Manchester City po penaltách poprvé získal Superpohár UEFA

Fotbalisté Manchesteru City zdolali po pokutových kopech Sevillu a poprvé získali Superpohár UEFA. Na stadionu Jorgose Karaiskakise v Pireu poslal andaluský celek do vedení v 25. minutě útočník Júsuf Nasírí, v 63. minutě srovnal na 1:1 záložník Cole Palmer. Po remíze v základní hrací době následoval ihned rozstřel, v němž penaltu neproměnil pouze obránce Nemanja Gudelj v páté sérii.

otbalisté Manchesteru City zdolali Sevillu a poprvé získali Superpohár UEFA. Po výsledku 1:1 rozhodly penalty, které "Citizens" vyhráli 5:4.

Poslední vítězové Ligy mistrů proměnili v zisk Superpoháru hned svou první účast. "Citizens" vystřídali na trůnu Real Madrid. Fotbalisté Sevilly si jakožto šampioni Evropské ligy zahráli o tradiční trofej posedmé, uspěli ale pouze při prvním pokusu v roce 2006.

Svěřenci kouče Pepa Guardioly si částečně vynahradili zklamání ze souboje o anglický Superpohár, ve kterém minulý týden podlehli rovněž po penaltách londýnskému Arsenalu.

Favorizovaný Manchester začal náporem a brankář Búnú se v úvodní čtvrthodině musel blýsknout při Akého hlavičce a Grealishově obstřelu. První ale udeřila Sevilla. Acuňa nacentroval z levé strany před branku, vysoký míč si našel ve vzduchu hlavičkující Nasírí a o tyč ho poslal do sítě. Marocký útočník navázal na trefu z pátečního úvodního kola španělské ligy proti Valencii (1:2).

2023 - Manchester City

Nasírí mohl přidat další zásah v 50. minutě, po Ocamposově přihrávce ale sám před bránou nastřelil jen gólmana Edersona. Manchester se dočkal vyrovnání v 63. minutě. Palmer si naběhl na Rodriho centr na zadní tyč a hlavou překonal Búnúa. Jednadvacetiletý anglický záložník potvrdil vydařený vstup do sezony, prosadil se i v duelu o anglický Superpohár.

Střelci obou branek byli vidět i v dalších minutách. Nasírí šel krátce po vyrovnání znovu sám na Edersona, který opět předvedl skvělý zákrok. Druhý zásah nepřidal ani Palmer, jehož technickou střelu vytáhl Búnú na roh.

Počet vítězství v Superpoháru:
5 - AC Milán, FC Barcelona, Real Madrid
4 - FC Liverpool
3 - Atlético Madrid
2 - Ajax Amsterdam, Anderlecht Brusel, Juventus Turín, FC Valencie, Bayern Mnichov, FC Chelsea,
1 - FC Aberdeen, Aston Villa, Dynamo Kyjev, Galatasaray Istanbul, Lazio Řím, Manchester United, KV Mechelen, Nottingham Forest, AC Parma, FC Porto, Steaua Bukurešť, FC Sevilla, Zenit Petrohrad, Manchester City.

Navzdory převaze favorita už základní hrací doba gól nenabídla a Sevilla v pátém vzájemném utkání v soutěžích UEFA poprvé neprohrála. Po dvou letech tak musely o držiteli Superpoháru opět rozhodnout pokutové kopy, nově se ale nehrálo prodloužení.

Sevilla si zopakovala rozstřel z finále Evropské ligy proti AS Řím, brankář Búnú ale tentokrát ani jeden ze soupeřových pokusů nechytil. Nejblíže byl v páté sérii, kdy vystihl Walkerovu střelu po pravé ruce, kapitán City přesto dostal míč se štěstím do sítě. Naopak Gudelj následně nastřelil jen břevno a Manchester City se stal šestým anglickým vítězem Superpoháru UEFA.

Fotbalový Superpohár UEFA v Aténách:
Manchester City - Sevilla FC 1:1 (0:1), na pen. 5:4
Branky: 63. Palmer - 25. Nasírí. Penaltu proměnili: Haaland, Álvarez, Kovačič, Grealish, Walker - Ocampos, Mir, Rakitič, Montiel. Neproměnil: Gudelj (Sevilla). Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Badé, Lamela, Juanlu (všichni Sevilla). Diváci: 33.000.
Manchester: Ederson - Walker, Akanji, Aké, Gvardiol - Kovačič, Rodri - Palmer (85. Álvarez), Foden, Grealish - Haaland. Trenér: Guardiola.
Sevilla: Búnú - Navas (83. Montiel), Badé, Gudelj, Acuňa - Jordán, Rakitič - Ocampos, Torres (74. Juanlu), Lamela (90.+3 Suso) - Nasírí (90.+3 Mir). Trenér: Mendilibar.