Hlavní obsah

S úplatky Tapieho spadl z trůnu i Olympique Marseille

Veronika FeltováSport.cz
21. 11. 2008 14:16

Slavný francouzský fotbalový klub Olympique Marseille byl založen na sklonku 19. století. Za jeho více než stoletou historii vyhrál osmkrát titul mistra Francie a desetkrát zvítězil ve finále Francouzského poháru. Největšího úspěchu dosáhl v roce 1993, kdy získal trofej pro vítěze Ligy mistrů. Úplatky prezidenta Bernarda Tapieho však Olympique následující sezónu srazily až do druhé ligy...

Foto: Internet

Olympique Marseille vítěz Ligy mistrů 1993Foto: Internet

Článek

Olympique Marseille byl založen roku 1899. Svého prvního velkého úspěchu dosáhl v roce 1924, kdy zvítězil ve Francouzském poháru. Na ligový titul dosáhl Olympique poprvé v sezóně 1936/1937. Mezitím mu ale do sbírky přibyly další trofeje z domácího poháru. V letech 1926, 1927,1935, 1938 a 1943 v něm Olympique nenašel přemožitele. Mistrem ligy se stal opět v roce 1948. Sedmdesátá léta přinesla Marseille další triumfy. Na jaře 1971 získal třetí ligový titul. Z prvního double se hráči radovali v následující sezóně. Deváté vítězství ve Francouzském poháru přišlo v roce 1976.

Největší úspěchy

V dubnu 1986 se stal prezidentem klubu podnikatel a politik Bernard Tapie, který z Olympique udělal skutečně evropský fotbalový velkoklub. Do týmu přivedl útočníky Jeana-Pierre Papina, Rudiho Völlera, Erika Cantonu, záložníka Didiera Deschampse a obránce Marcela Desaillyho. V sezóně 1988/1989 byl Olympique ve Francii opět nejlepší a získal svůj druhý double. V letech 1989-1993 se stal pětkrát za sebou mistrem ligy.

Největšího úspěchu dosáhl Olympique v ročníku 1992/1993, kdy jako první a zatím jediný francouzský klub vyhrál Ligu mistrů (dříve Pohár mistrů evropských zemí). Ve finále této slavné evropské soutěže vstřelil jediný gól stoper Basile Boli a slavnému AC Milán zbyly oči pro pláč. Radost z vítězství ale netrvala dlouho...

Úplatky za desítky miliónů

O několik měsíců později se provalilo, že Tapie zaplatil fotbalistům Valenciennes, aby domav ligovém utkání s Marseille prohráli a ušetřili tak hráčům síly před již zmiňovaným finále. Následoval trest. Pátý ligový titul v řadě byl Olympique odebrán a klub byl přeřazen do druhé ligy. Tapie šel na osm měsíců do vězení a pět let nesměl vykonávat žádnou činnost ve fotbale. V jedné z největších afér v historii kopané utratil Tapie za úplatky několik desítek miliónů franků.

V souvislosti s finále Ligy mistrů se před několika lety objevily i další zajímavé informace. Záložník Jean Jacques Eydelie přiznal, že hráčům před utkáním byly píchnuty podezřelé injekce. Jediný, kdo odmítl byl Rudi Völler. Případ však vyzněl doztracena.

Olympique Marseille si ve druhé lize dlouho nepobyl. Už v ročníku 1996/1997 se do nejvyšší francouzské fotbalové soutěže vrátil a brzy zavítal i do pohárové Evropy. V sezóně 2003/2004 prohrál až ve finále Poháru UEFA se španělskou Valencií. O rok později mohl slavit, když vyhrál pohár Intertoto. Na další velký úspěch ale Marseille stále čeká. V minulém roce skončil Olympique v lize na třetím místě. Tím si zajistil účast i na evropské scéně. V Lize mistrů se mu ale zatím příliš nedaří.

Reklama

Sdílejte článek