Slovensko - Island 4:2Slováci slaví postup na Euro, trefil se i sparťan Haraslín! Ronaldo vylepšil vlastní rekord

Fotbalisté Slovenska v kvalifikaci na mistrovství Evropy porazili doma 4:2 Island a kolo před koncem postoupili na závěrečný turnaj. Svoji účast na Euru stvrdili také Maďaři remízou 2:2 v Bulharsku. Šampionát, který se uskuteční příští rok v Německu, zná 11 z 24 účastníků.

Lukáš Haraslín se raduje z branky

Slovákům stačilo ze závěrečných dvou kol uhrát jediný bod, což se jim povedlo už ve čtvrtek na bratislavském Tehelném poli. Island poslal do vedení v 17. minutě hlavou Óskarsson, ještě do poločasu ale skóre otočili po rohovém kopu Kucka a z penalty Duda.

Krátce po změně stran se prosadil po individuální akci sparťanský křídelník Haraslín, jenž přidal v 55. minutě střelou zpoza vápna svůj druhý zásah. V 74. minutě už jen snížil Gudjohnsen.

Slovensko prošlo na závěrečný turnaj potřetí za sebou. Před posledním zápasem má na druhém místě tabulky pětibodový náskok na třetí Lucembursko, které si poradilo 4:1 s Bosnou a Hercegovinou.

Ronaldo znovu skóroval

Ve zbývajícím utkání skupiny J udrželo Portugalsko stoprocentní bilanci výhrou 2:0 na hřišti Lichtenštejnska. Proti outsiderovi se prosadil i hvězdný kapitán Ronaldo, jenž zakončil únik z levé strany prudkou střelou pod břevno a desátou trefou dohnal v čele kvalifikační tabulky kanonýrů Belgičana Lukakua.

Nejlepší střelec mezistátních zápasů 128. gólem za národní tým znovu vylepšil vlastní rekord.

Cristiano Ronaldo se raduje z branky

Maďarům stačil bod

Skóre zápasu Bulharsko - Maďarsko otevřel v desáté minutě hlavou Ádám, o čtvrt hodiny později ale srovnal domácí Delev. Bulhaři hráli od 37. minuty bez vyloučeného Deleva, po změně stran ale dostal druhou žlutou kartu i na druhé straně Kerkez a v 79. minutě poslal domácí do vedení z penalty Despodov.

Bulhaři přesto ani na sedmý pokus nedosáhli na premiérovou výhru v kvalifikaci. V sedmé minutě nastavení Petkov hlavou nešťastně prodloužil míč do vlastní sítě a pomohl soupeři k jistotě jednoho ze dvou postupových míst. K udržení první příčky stačí Maďarům bod ze závěrečného duelu s Černou Horou, která udržela naději na druhé místo triumfem 2:0 nad Litvou.

Maďarsku stačila k postupu remíza v Bulharsku

Pohodová výhra Španělů

Vítězství ve skupině A se přiblížili Španělé výhrou 3:1 na Kypru. Favorit rozhodl třemi góly v úvodním dějství, podruhé v kvalifikaci se trefil šestnáctiletý křídelní hráč Yamal.

Výběr „La Roja“ má dvoubodový náskok na Skotsko, které po dvou brankách Kvaraccheliji jen remizovalo 2:2 v Gruzii. První dva celky skupiny mají už postup jistý.

Fotbalisté Španělska se radují z výhry

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:
Skupina A:
Gruzie - Skotsko 2:2 (1:0)
Branky: 15. a 56. Kvaracchelija - 49. McTominay, 90.+2 Shankland.
Ázerbájdžán - Švédsko 3:0 (2:0)
Branky: 3. a 89. Mahmudov, 6. Dadašov. ČK: 57. Mustafazada (Ázerbájdžán).
1.Rakousko861117:719
2.Belgie752017:417
3.Švédsko721412:127
4.Ázerbájdžán72147:127
Skupina G:
Bulharsko - Maďarsko 2:2 (1:1)
Branky: 24. Delev, 79. Despodov z pen. - 10. Ádám, 90.+7 vlastní Petkov. ČK: 37. Antov - 57. Kerkez.
Skupina J:
Lucembursko - Bosna a Hercegovina 4:1 (2:0)
Branky: 30. z pen. a 90.+5 Rodrigues, 6. Olesen, 56. Pereira - 90.+4 Gojkovič.
Lichtenštejnsko - Portugalsko 0:2 (0:0)
Branky: 46. Ronaldo, 57. Cancelo.
Slovensko - Island 4:2 (2:1)
Branky: 47. a 55. Haraslín, 30. Kucka, 36. Duda z pen. - 17. Óskarsson, 74. Gudjohnsen.