České fotbalistky vedly nad mistryněmi světa, nakonec ale podlehly

České fotbalistky prohrály v Burgosu na hřišti úřadujících mistryň světa Španělek 1:3, přestože ve druhém utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy vedly. Svěřenkyně trenéra Karla Rady opět nebodovaly, poté co v pátek doma stejným poměrem podlehly Dánsku. V tabulce skupiny 2 se Češky drží díky lepšímu skóre třetí před Belgií.

Španělka Jenifer Hermosová skóruje proti českému týmu. Marná je snaha Anety Pochmanové (8).

České fotbalistky se počtvrté v samostatné historii představily proti obhájkyním světového zlata. Ve všech předchozích případech z toho byly debakly, s Němkami dvakrát 0:5 a s USA 1:8. Tentokrát ale reprezentace vysokou porážku nepřipustila.

Favorizovaný tým z Pyrenejského poloostrova vstoupil do kvalifikační skupiny výhrou 7:0 v Belgii a i proti Češkám měl od začátku podle očekávání mnohem častěji v držení míč. Radův výběr ale výrazně nepřehrával.

Největší svoji šanci v prvním poločase si domácí hráčky vypracovaly po půlhodině hry, jenže Garcíaová gólmanku Votíkovou neprostřelila. Ještě větší příležitost neproměnila na opačné straně Dubcová, k níž se před branku odrazil míč, hráčka AC Milán ale zakončila nad.

Gólů se diváci v Burgosu dočkali po přestávce. V 56. minutě střídající Khýrová prodloužila přihrávku Cahynové k Sonntagové, která povedenou střelou z hranice šestnáctky k tyči otevřela skóre. Vedení ale nevydrželo ani dvě minuty. Votíková ještě vytáhla přízemní zakončení Garcíaové, z následného rohu ale hlavou vyrovnala Méndezová.

Za další čtyři minuty favoritky obrátily vývoj. Caldenteyová nahrála do běhu Hermosové a ta v pádu vyzrála na Votíkovou. V 70. minutě se Caldenteyová ve vápně zbavila Dědinové a přidala třetí gól Španělek.

Češky zůstaly ve skupině třetí, poté co Belgie prohrála v Dánsku 2:4. Právě s Belgičankami se na přelomu května a června dvakrát utkají, skupinové boje pak zakončí v červenci doma proti Španělsku a v Dánsku.

Na turnaj, který uspořádá příští rok Švýcarsko, projdou přímo první dva celky ze všech čtyř skupin elitní úrovně A. Mužstva na třetích a čtvrtých místech mají jistotu baráže.

Kvalifikace mistrovství Evropy 2025 fotbalistek:
Skupina 2:
Španělsko - Česko 3:1 (0:0)
Branky: 58. Méndezová, 62. Hermosová, 70. Caldenteyová - 56. Sonntagová. Rozhodčí: Cvetkovičová (Srb.).
Sestava Česka: Votíková - Šlajsová, Dědinová, Pochmanová, Bartoňová - Krejčiříková (73. Pěčková), Cahynová, Sonntagová, Dubcová (73. Stárová) - Stašková (84. Růžičková), Szewieczková (43. Khýrová). Trenér: Rada.
Dánsko - Belgie 4:2 (3:0)