Suchopárek po prohraném startu kvalifikace: Nemáme horší tým než Island, jenže…

První zápas, první porážka. Česká jednadvacítka musela hned zkraje kvalifikace na EURO vydýchat nepříjemnou ztrátu na Islandu. „Nepodali jsme takový výkon, abychom si zasloužili vyhrát,“ řekl trenér Jan Suchopárek po prohře 1:2. Lvíčata v Reykjavíku nenavázala na povedený testovací zápas se Slovenskem (2:0) i kvůli zpackaným závěrům obou poločasů, inkasovala na konci prvního i druhého.

Trenér české jednadvacítky Jan Suchopárek má po porážce 1:2 na Islandu o čem přemýšlet.

Co vás ještě stálo body?

Začátek nebyl špatný, prvních 30 až 35 minut jsme měli víc ze hry a nepouštěli jsme soupeře do žádných vážnějších situací. Prostřídání ve druhé půli splnilo účel a nakonec jsme i vyrovnali. Jenže jsme nezvládli závěr a přišel rozhodující gól. Bylo tam několik soubojů, které jsme měli vyhrát, a Island po krásné brance zvítězil.

Jak moc k rozhodujícímu gólu Andriho Fannara Baldurssona přispěl rozhodčí, jenž překážel bránícímu Danielu Kaštánkovi?

Já to měl daleko, takže to nemůžu přesně posoudit. Je to spíš o nás, abychom udělali víc pro to, aby ten gól nepadnul. Vyhodnotíme si to, ovšem takové situace se ve fotbale stávají. Už před gólem na 1:1 jsme měli několik příležitostí a měli jsme být efektivnější. Hráči, na které jsme spoléhali a v tréninku vypadali velmi dobře, to v zápase bohužel nepotvrdili.

Proti Slovensku jste hráli s třemi obránci, zato na Islandu se čtyřmi. Co jste si sliboval od změny rozestavení?

Tříobráncový systém nám v přípravném utkání moc nefungoval, rozehrávka vázla a byla zdlouhavá. Moc jsme se nedostávali do situací přes krajní prostory, proto jsme zvolili tuhle taktiku. A musím říct, že částečně smazala deficit, který jsme měli v první půli se Slovenskem. Potvrdil to výkon krajního beka Michala Černáka a i třeba Patrik Vydra ve středu pole zahrál velmi dobře.

Hned zkraje zápasu trefil břevno. Litoval jste?

Pochopitelně bych byl radši, kdyby to trefil do sítě. Kluci dobře nastavili zeď a chybělo pár centimetrů. Ovšem mohli jsme jít do vedení i z jiných situací. Kdybychom za stavu 0:0 dali gól, věřím, že bychom vyhráli. Místo toho jsme na konci první půle po ztrátě kolem pokutového území soupeře dovolili Islanďanům jít do brejku a museli jsme dotahovat. Škoda, nemáme horší tým než Island. Jenže byl šťastnější a efektivnější v koncovce.

Potěšil vás aspoň produktivní útočník Christophe Kabongo? Stejně jako proti Slovensku na sebe upozornil gólem.

Záleží jen na něm, směrem dopředu má nadstandardní věci. Ve finální fázi vyniká vysokou kvalitou, což potvrzuje ve slovenské lize i u nás v jednadvacítce. Ovšem má rezervy v defenzivě, i on se občas podílel na zbytečných ztrátách. Mluvíme s ním o tom a počítáme s ním i dál. Určitě prostor dostane, ovšem bude záležet na konkrétním zápase. Pokaždé nemůžeme využít tři útočníky.

Wales s Dánskem mají na startu kvalifikace čtyři body, Island tři, Česko a Litva žádný. Ukazuje se, že vaše skupina bude extrémně vyrovnaná?

Jednoznačně. Víme o síle soupeřů, už rozbor Islandu byl složitější. Někteří hráči v jednadvacítce překvapivě chyběli a naopak dorazili ti, kteří ukázali kvalitu už na letním EURO devatenáctek. Potvrdilo se, že Island má silnou generaci. Stejně jako třeba Izrael, s kterým jsme hráli v předchozím cyklu na letošním mistrovství Evropy.