Tunisko africký titul neobhájí, vypadlo ve čtvrtfinále

PORT SAID

Fotbalisté Tuniska neobhájí na letošním africkém šampionátu titul z roku 2002. Úřadující mistři prohráli v sobotním čtvrtfinále v egyptském Port Saidu v penaltovém rozstřelu s Nigérií. Ta se utká v semifinále s Pobřežím slonoviny, které také po penaltách vyřadilo Kamerun.

Pokutové kopy se dnes staly osudem Tunisanů, již v 15. minutě totiž neproměnil penaltu Clayton. V té době Nigérijci vedli díky trefě Obinny, jenž skóroval ve svém vůbec prvním reprezentačním utkání.

Účastníkům mistrovství světa v Německu se nicméně podařilo vyrovnat čtyři minuty po přestávce po úspěšné hlavičce Hadžuía. Další gól už nepadl ani v prodloužení a musely rozhodnout penalty. V nich se blýskl nigérijský gólman Enyeama nejen proměněnou penaltou, ale i klíčovým zákrokem proti kapitánovi Rijádovi Búazizímu v osmé sérii. Fotbalisté Nigérie vyhráli na penalty 6:5.

Ještě napínavější byl duel mezi Kamerunem a Pobřežím slonoviny, kde došlo v penaltovém rozstřelu k málo vídané události. Pokutové kopy totiž proměnilo všech 22 hráčů a muselo se začít znovu. Hned v první opakované sérii ale selhala zřejmě největší hvězda turnaje Eto'o z Barcelony a jeho zaváhání okamžitě potrestala opora Chelsea Drogba.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří domácí Egypt a Senegal.