Hlavní obsah

Ultras kontra vedení Pardubic. Na derby bylo jako v kostele, mrzelo Kováče

3. 10. 2023 7:42

Poklidné východočeské derby. A to jak na hřišti, tak v hledišti. Nedělní utkání mezi Pardubicemi a Hradcem Králové (1:1) sice přilákalo na tribuny přes čtyři a půl tisíce diváků, jeden element ale chyběl. Vztahy skupiny Ultras Pardubice, tedy obvyklých návštěvníků kotle, s vedením klubu totiž velice mírně řečeno ochladly, takže její členové fandili jen před branami stadionu. A oba zúčastněné tábory k tomu mají co říct.

Foto: Profimedia.cz

Ultras Pardubic mají spory s vedením svého oblíbeného klubu.

Článek

Co se tedy pokazilo? Pohled fanouškovské skupiny je jasný. Nemohou klubu odpustit odchod bývalého kapitána Jana Jeřábka, muže, který s Pardubicemi vystoupal z divize až do ligy. Jeho propojení s klubem ale skončilo doběhnutím kontraktu, a ač se o Jeřábkově pokračování v Pardubicích intenzivně jednalo (angažmá v B-týmu plus pozice kustoda, případně správce tréninkového hřiště na Vinici), strany se nakonec nedohodly na konečných podmínkách spolupráce. 39letý záložník tak zmizel do divizního Hlinska.

Skupina Ultras Pardubice mimo jiné také odsoudila cenovou politiku vstupenek a permanentek. Jenže i klub má k dané problematice co říci. Pardubice totiž záříjovým prohlášením na svém webu jasně avizovaly nespokojenost s tím, jakým způsobem se kotel ve starém složení prezentoval. „Z tohoto sektoru, kterému vedení klubu poskytovalo zdarma vstup na utkání a řadu dalších výhod, nepřicházela podpora v takovém rozsahu, jak se očekávalo. Opakované projevy neslučitelné s filozofií klubu vedly k ukončení podpory pro fanouškovské frakce na severní tribuně,“ stojí na klubových stránkách.

Kde je také přiblíženo, jaké konkrétní činy byly kamenem úrazu. „Vedení bylo nuceno reagovat, aby se neopakovaly excesy z jarní části sezony, které byly k vidění i na sociálních sítích. Poslední kapkou byly rasistické urážky – především vůči soupeřům, se kterými se jako klub absolutně neztotožňujeme. Proto jsme se rozhodli zakázat této skupině fanoušků vstup na stadion,“ pronesl Vladimír Pitter, předseda představenstva FK Pardubice.

Napětí mezi oběma zúčastněnými stranami každopádně rozhodně nepomohlo fanouškovské kulise nedělního východočeského souboje. „Překvapilo mě, že atmosféra byla jako v kostele. Seděl jsem na lavičce, kluci se rozcvičovali. A mně přišlo, že to prostě na tribunách málo hučelo, na to že šlo o derby. Nechci to rozebírat, nemám přesné informace. Ale když jdou hráči Hradce po zápase pod kotel a my to úplně nemáme, je to škoda,“ posteskl si trenér Radoslav Kováč.

„Sice se chytili naši fanoušci na protilehlých tribunách, ale samozřejmě to není, jako mít svůj vlastní kotel,“ mrzelo pardubického kapitána Pavla Černého.

Situace je značně prekérní pro oba tábory. Vedení Pardubic jasně avizovalo, že nebude tolerovat projevy, které jdou přímo proti hodnotám klubu. A Ultras zase neméně jednoznačně vyjádřili, a stále vyjadřují nespokojenost s některými kroky vedení. Řešení? V nedohlednu…

Reklama

Související témata: