Hlavní obsah

"Sněz už ten koláč, potřebuju Frisbie!"

Petr Kotěšovec
21. 5. 2010 13:16

Desítky frisbee disků všech možných barev, motivů a stádií ohranosti budou od zítřka zdobit stěny dejvické kavárny Vypáléné koťátko. Jedná se o disky současných či bývalých českých hráčů ultimate frisbee, které si dovezli z turnajů po celém světě. Kromě toho, že se jedná o výtvarně zajímavou koláž, připomíná výstava také blížící se mistrovství světa klubů v ultimate frisbee, které se bude konat od 3. do 10. července v Praze. Jak ale vlastně létající disk vznikl?

Foto: Jan Bechyně

DiskyFoto: Jan Bechyně

Článek

Každý objekt má svou historii a na pozadí této historie je nějaký vynálezce. Stejně tak je tomu i v případě frisbee, létajícího talíře, disku.

Koláče, UFO a stavební inspektor

Vraťme se téměř o 140 let zpátky do roku 1871. V americkém státě Connecticut, ve městě Bridgeport tehdy sídlila pekařská firma Frisbie Baking Company. Ta zde vyráběla kromě jiného také koláče, které se prodávaly v mělkých kulatých formách. Studenti z místních škol velmi brzy zjistili, že prázdné formy od koláčů dobře létají a začali si s nimi házet. Tento moment se proto dá považovat za úplný vznik dnes již známého létajícího disku.

Studentům v Bridgeportu vydrželo házení koláčových forem plných 75 let, než se v roce 1947 objevil jistý Walter Frederick Morrison. Stavební inspektor z Los Angeles vycítil vzrůstající popularitu UFO, která se v té době začala šířit mezi americkou veřejností, a napadlo ho, že by na ní mohl vydělat. Vymyslel a vyrobil umělohmotnou verzi Frisbie, kterou nazval Pluto Platter. Tento nový umělohmotný disk létal dál a také s větší přesností než pekařská forma na koláče od Frisbie Baking Company. Jeho vylepšený létající objekt měl úspěch a v roce 1951 se začal masově prodávat.

Nového létajícího disku si v roce 1955 všimli majitelé firmy Wham-O, Richard Kerr a A.K. Melin. Domluvili se s Morrisonem na prodeji práv k jeho disku Pluto Platter. Dne 13. ledna 1957 začala firma oficiálně prodávat svůj nový výrobek, létající disk Flying Saucer. O rok později byl Morrisonovi udělen patent na jeho vynález a od té doby mu vynesly podíly z prodeje létajících disků více než milión dolarů. V témže roce shodou okolností zanikla pekařská firma Frisbie Baking Company.

Co není na papíře, jako by nebylo. I když si lidé házeli skoro celé století s létajícími disky velmi podobnými těm současným, za oficiální rok vzniku létajícího disku lze považovat teprve rok 1958, kdy Walter Morrison obdržel již zmíněný patent.

Frisbie, Frisbee a ultimate frisbee

Richard Kerr ve snaze zvýšit prodej začal uvažovat o novém, chytlavějším názvu pro létající talíř. Nakonec jen pozměnil původní jméno a v roce 1959 si jeho firma Wham-O nechala patentovat název Frisbee. Změna jména, podpořena chytrou marketingovou strategií, která byla postavena na házení si s diskem jako hrou, pomohla raketovému vzrůstu prodeje Frisbee. V roce 1964 dal Ed Headrick, vynálezce ve firmě Wham-O, létajícímu talíři současný tvar. Jeho typické drážky vystupující po obvodě disku na horní straně pomáhají letové stabilitě disku. Tento tvar je považován za první profesionální model létajícího talíře a byl Edu Headrickovi patentován v roce 1966.

Strategie firmy Wham-O udělat z Frisbee novou kolektivní hru se v roce 1967 chytli studenti střední školy v Maplewoodu, v americkém státě New Jersey. Házení frisbee mezi sebou je příjemná zábava a relaxace, ale co třeba se u toho začít více hýbat a běhat. Stalo se. Studenti kromě běhu přidali další pravidla. Vymysleli hřiště, na kterém se bude hrát a dali tak vzniknout novému sportu Ultimate frisbee.

V současné době se ultimate frisbee hraje na všech světadílech vyjma Antarktidy. Světová federace eviduje více než 100 národních asociací a počet aktivních hráčů se dá počítat na desetitisíce. Do Čech se dostalo Frisbee v osmdesátých letech, kdy bylo použito jako jedno ze sportovních náčiní na spartakiádě v roce 1985. Samotná hra ultimate frisbee se k nám dostala v roce 1991, kdy také vznikla Česká asociace frisbee (dnes Česká asociace létajícího disku).

175ti gramová "hvězda" v hlavní roli

Dnes létající talíře vyrábí více než šedesát firem po celém světě. Pro oficiální soutěže v ultimate frisbee se používá létající talíř od americké firmy Discraft, který váží 175 gramů a nese název UltraStar. S tímto diskem se také bude hrát na letošním mistrovství světa v Praze. Přijďte se podívat a třeba i koupit jeden z těchto létajících kousků.

Walter Frederick Morrison zemřel 11. února 2010.

Výstava Frisbee
Tvůrčí kavárna Vypálené koťátko
Mařákova 5, Praha 6
Výstava potrvá od 22. května do 10. července 2010
Více informací najdete na: www.vypalenekotatko.cz

Reklama

Sdílejte článek