Hlavní obsah

Světový golf se opět sjednotí

6. 6. 2023 16:39

Rozkol ve světě mužského vrcholného golfu je podle všeho ukončen. Představitelé PGA Tour, European Tour a nové série LIV dnes oznámili ve společném prohlášení vznik dohody o fúzi, jejíž součástí je i ukončení veškerých právních kroků, které proti sobě strany v posledních dvou letech vedly. Výsledkem ujednání bude vznik společného globálního subjektu s cílem sjednotit profesionální golf. Kapitálově do něj vstoupí saúdskoarabský veřejný investiční fond, který nyní financuje LIV.

Foto: Paul Childs, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

"Po dvou letech rozkolu a neshod je tohle historický den pro hru, kterou všichni známe a milujeme," uvedl šéf PGA Tour Jay Monahan. "Bude to znamenat novou éru v globálním golfovém sportu, tu lepší," dodal.

Ve světě mužského golfu je situace napjatá od loňského vzniku série LIV Golf, jež začala konkurovat zaběhlé PGA Tour. Řadu špičkových hráčů přilákala svou lukrativností, devítimístnými částkami za "přestup" a štědrými prémiemi na turnajích. PGA Tour přeběhlíky trestala vyloučením z PGA Tour, také evropská DP World Tour zakazovala golfistům startovat na svých turnajích. Kvůli tomu se na soud obraceli i hráči.

Kritici LIV Golf ale poukazovali především na fakt, že seriál je financován Saúdskou Arábií, a upozorňovali, že se země tímto způsobem snaží vylepšit image poškozenou stavem lidských práv.

"Oni (LIV) si šli svou cestou, my jsme si šli svou cestou... a když pak do toho člověk nahlédne, tak zjistí, že všechno to napětí není dobré. Máme zodpovědnost za naši Tour a hru jako takovou a vycítili jsme, že nastal správný čas to prodiskutovat," řekl agentuře AP Monahan, který má být v nové organizaci výkonným ředitelem. Předsedou by měl být Jásir ar-Rumajján, guvernér zmíněného fondu.

Zatím nebylo zveřejněno, jak se organizace bude jmenovat a jaký formát budou turnaje mít, ani to, zda a kdy se budou moci hráči bez rozdílu zapojit v této sezoně či jak je to s možností jejich startu na Ryder Cupu, tradičním utkání týmů USA a Evropy. Na loňském Prezidentském poháru, ve kterém Američané soupeří se zbytkem světa bez Evropanů, byly obě sestavy o hráče hrající LIV oslabeny. Podle prohlášení se bude o detailech dohody jednat v následujících měsících.

Zpráva každopádně vyvolala v řadách golfistů nadšení. "Úžasný den," napsal na twitteru jeden z nejprominentnějších hráčů série LIV Phil Mickelson, šestinásobný vítěz turnajů major a člen Síně slávy. "Miluju objevování ranních novinek na twitteru," vzkázal vítěz dvou majorů Collin Morikawa. Za skvělou novinku označil vznik dohody i bývalý americký prezident Donald Trump, na jehož hřištích se hrají tři ze 14 letošních turnajů LIV.

Reklama