Německo - Česko 32:26Házenkářkám došel dech. Na MS si zahrají o sedmé místo

České házenkářky na mistrovství světa na úvod play off o páté až osmé místo prohrály s favorizovaným Německem 26:32 a v neděli je čeká utkání o sedmou příčku. V něm od 10:15 nastoupí proti Černé Hoře, která podle očekává podlehla Nizozemsku 25:28. Svěřenkyně norského trenéra Benta Dahla dnes v dánském Herningu od úvodu ztrácely. V poločase prohrávaly 12:14 a rozhodující manko nabraly krátce po změně stran. Národní tým podlehl Německu na velké akci počtvrté za sebou. Šest branek dala Markéta Jeřábková. Ve finále se utkají stejně jako na minulém MS Norsko a Francie. Norky porazily 29:28 gólem v poslední sekundě prodloužení Dánsko, Francouzky jasně 37:28 Švédsko.

Česká házenkářka Veronika Malá zakončuje v utkání proti Německu.

V prvních třech minutách sice česká defenziva fungovala příkladně, z čehož pramenil i vedoucí gól Veroniky Malé z rychlého brejku, ale pak si Němky z české obrany dělaly dobrý den. Naopak národní tým byl v postupném útoku bezradný, a tak ve 12. minutě prohrával už propastným rozdílem 2:7.

Norský kouč reprezentantek Bent Dahl si vzal oddechový čas, což postupem času přineslo impuls ke zlepšení hry. Zejména však díky výkonu brankářky Petry Kudláčkové, která v první půli vyšvihla svou úspěšnost zákroků na 44 procent. Navzdory tomu, že musela vychytávat proskoky i dobré střely z křídelních prostorů.

Národní tým díky tomu postupně stahoval manko. Třígólová šňůra Jeřábkové, Kuxové a Zachové znamenala, že Češky ztrácely jediný gól. Do přestávky však favoritky ještě udeřily a stanovily poločasové skóre 14:12.

Jenže z vyrovnaného utkání se rázem stala jednoznačná záležitosti. České házenkářky se asi zapomněly v šatně a prožily hororový vstup do druhé půle. Ztráty a uspěchané střely vyústily ve čtyři německé góly během tří minut a doposud nejvyšší šestigólovou ztrátu.

Na oporách Jeřábkové, Malé i Cholevové už byla znát velká únava, a tak je trenér Dahl nechal odpočinout a na palubovku poslal novou krev. Natálie Kuxová s Eliškou Desortovou nejprve oživily českou hru a když Katka Dresslerová snižovala z pivota na 18:22, zdálo se, že český výběr se ještě pokusí o zázračný obrat.

Ovšem vzápětí přišly další technické chyby, kterých Češky zaznamenaly v utkání hned 17, a Německo si znovu vypracovalo až sedmibrankový náskok. Ten už v klidu kontrolovalo. Jen díky výkonu Kudláčkové reprezentantky neutrpěly debakl a prohrály pouze o šest branek.

O páté zlato z MS si zahrají v neděli úřadující šampionky Norky. Ačkoli v dramatickém semifinále prohrávaly až o šest branek, na konci prodloužení je poslala do finále Henny Reistadová. Olympijské vítězky z Francie proti Švédsku měly zápas od začátku pod kontrolou a ani jednou neprohrávaly.

Mistrovství světa házenkářek v Herningu (Dánsko) - play off o 5. - 8. místo:
Německo - Česko 32:26 (14:12)
Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Stříšková 1, Šustáčková 1, Desortová 1, Stellnerová, Kuxová 4, J. Franková, A. Franková, Dresslerová 2, Zachová 4, Jeřábková 6/1, Malá 4, Jestříbková, Cholevová 3/1.
Nejvíce branek Německa: Leuchterová 6. Rozhodčí: Garcíaová, Paolantoniová (obě Arg.). Sedmimetrové hody: 1/0 - 3/2. Vyloučení: 6:3. Diváci: 445.
Nizozemsko - Černá Hora 28:25 (14:13).