Španělsko - Česko 31:21Olympijský sen se házenkářkám pořádně vzdálil. Příliš nervozity a respektu, mrzí kouče

Nabuzené a v dobré náladě šly české házenkářky do bojů i splnění snu, který se ještě před pár lety zdál jako naprostá utopie. Díky osmému místu na mistrovství světa si zajistily účast v olympijské kvalifikaci, jenže souboj o dvě místenky do Paříže neodstartovaly vůbec dobře. V klíčovém utkání podlehly domácím Španělkám jednoznačně 21:31 a cesta na olympiádu už teď bude hodně trnitá. „Myslím, že na holky dolehl tlak a nervozita z takhle velké akce, kterou ještě v životě nehrály. Měly z ní příliš velký respekt,“ mínil norský kouč národního týmu Bent Dahl.

Markéta Jeřábková zakončuje v zápase proti Španělsku.

Torrevieja (od našeho zpravodaje) – Přitom úvod utkání nebyl z českého pohledu špatný. Po gólu Charlotte Cholevové národní tým vedl 4:3, pak však následně neproměnila tutovku Šustáčková a misky vah se začaly překlánět na domácí stranu.

Španělky třemi góly v řadě skóre otočily, klíčovou sérii však zapsaly až ve druhé části prvního poločasu. Svěřenkyním norského kouče Benta Dahla nefungovala defenziva, za třicet minut navíc nasbíraly hned dvanáct technických chyb, nedařilo se ani oporám Markétě Jeřábkové nebo Veronice Malé. „Jsou to jediné naše hráčky na nejvyšší mezinárodní úrovni. Abychom mohli překvapit, potřebovali bychom od nich stoprocentní výkon. Ale duel jim moc nevyšel,“ hodnotil trenér.

Náskok favorita tak po další pětigólové šňůře narostl na 12:6 a Španělky nepolevily ani poté. Do kabin odcházely s vysokým náskokem 19:10. „Neproměňovali jsme šance, na deset minut jsme totálně vypadli a vůbec neplnili plán,“ mrzelo Dahla.

Norský trenér české házenkářské reprezentace Bent Dahl.

Ani po přestávce se české manko příliš nesnižovalo. Národní tým sice mírně vylepšil defenzivu, které několika povedenými zákroky pomohla i brankářka Petra Kudláčková, ale v útoku nadále zahazoval šance. Když Tchaptchetová ve 48. minutě zvyšovala na rozdíl deseti branek, bylo jasné, že je hotovo.

Zatímco na prosincovém šampionátu dokázal národní tým Španělsko zdolat o osm branek, tentokrát prohrál jasně o deset gólů. „Při vzájemném zápase na mistrovství světa nám vycházelo všechno, teď to byl pravý opak,“ mínil zkušený norský kouč.

Sen o premiérové účasti pod pěti kruhy v samostatné historii se sice ještě úplně nerozplynul, ale před českými házenkářkami stojí teď ohromně těžká mise, jejíž výsledek ani nemají ve svých rukách. Vedle povinné výhry nad Argentinou potřebují v pátek od 18:30 zaskočit hvězdné Nizozemsko a poté doufat, že největší favorit skupiny neporazí ani Španělsko. „Holkám jsem v kabině řekl, že turnaj ještě není u konce. Šance pořád je,“ zavelel Dahl.

Kvalifikační turnaj házenkářek o účast na olympijských hrách ve městě Torrevieja:
Španělsko - Česko 31:21 (19:10)
Sestava Česka: Kudláčková, Novotná - Stříšková, Kordovská, Šustáčková, Desortová, Stellnerová, Kuxová, J. Franková, A. Franková, Dresslerová, Zachová, Kovářová, Jeřábková, Malá, Cholevová.
Nejvíce branek: Gonzálezová 7, Herrerová a Fragaová obě 4 - Cholevová 7, Stellnerová, J. Franková, A. Franková a Kovářová všechny 2. Rozhodčí: A. Konjičanin, D. Konjičanin (oba Bosna). Sedmimetrové hody: 4/2 - 1/1. Vyloučení: 4:5.
Nizozemsko - Argentina 34:22 (19:16).
1.Nizozemsko110034:222
2.Španělsko110031:212
3.Česko100121:310
4.Argentina100122:340

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.