Česko - Černá Hora 24:28Pokažený závěr šampionátu. Házenkářky nestačily ani na Černou Horu

Po senzačním postupu do čtvrtfinále mistrovství světa si české házenkářky v závěru turnaje zkazily dojem. Od nečekané klíčové výhry nad Španělskem už sbíraly pouze porážky, v duelu o konečné sedmé místo celou dobu prohrávaly a nakonec po nemastném výkonu podlehly Černé Hoře 24:28. Historicky nejlepší osmou příčku z roku 2017 tak nedokázaly vylepšit.

Česká házenkářka Eliška Desortová v utkání proti Černé Hoře.

Průběh duelu s bronzovými medailistkami z posledního evropského šampionátu výrazně ovlivnil už úvod utkání. Češky se totiž nezmohly na nic jiného než střelbu z dálky, která jim nevycházela, naopak v defenzivě nestíhaly. A jelikož si Petra Kudláčková nesáhla na míč, prohrávaly po devíti minutách 2:7. „Špatný start, nebyli jsme v zápase a rázem jsme ztráceli pět gólů,“ hodnotil norský kouč reprezentantek Bent Dahl.

Pak se však 29letá gólmanka Slavie rozchytala, na devět minut úplně zavřela branku a dovolila národnímu týmu úplně smazat manko. Jenže místo obratu a změny rázu utkání se české házenkářky zase samy potopily. Od stavu 8:8 hrály dvě přesilovky po sobě, v nichž ani jednou neskórovaly, a kvůli tomu v poločase prohrávaly 10:14. „Bojovali jsme, ale už nám chyběla energie. Výkon prostě nestačil,“ mínil Dahl.

Ani vstup do druhé půle reprezentantkám nevyšel a po chvilce musely dotahovat dokonce šestibrankové manko 11:17. Následně se navíc nezaviněně srazily české opory Jeřábková se Šustáčkovou, které musely na chvíli vystřídat.

Český prapor v útoku poté držela trochu nečekaně Julie Franková, která se jako jediná nebála proskakovat černohorskou defenzivou a třetí trefou v krátkém sledu snižovala na 15:19. Národní tým poté pět minut neinkasoval, ale vinou častých ztrát se nedokázal favoritovi přiblížit. „Nechaly jsme si to utéct. Musely jsme dohánět manko celý zápas. V obraně jsme nebyly důrazné,“ mrzelo křídelnici Adélu Stříškovou.

Ta po svém příchodu na hřiště zazářila a z levého křídla proměnila pět střel po sobě. „Jsem ráda, že jsem se konečně trefila. To se mi celý šampionát nedařilo, teď mi to tam konečně padalo,“ ocenila aspoň. Jenže v závěrečné přestřelce Černá Hora také proměňovala každý útok a v klidu si pohlídala vítězství o čtyři branky.

Česká házenkářka Adéla Stříšková při střelbě.

České házenkářky tak nezvládly závěr mistrovství světa a proti silným soupeřům zapsaly čtvrtou jednoznačnou porážku v řadě, přesto mohou hodnotit šampionát pozitivně. Osmou příčkou vyrovnaly historicky nejlepší umístění od rozdělení Československa, navíc si poprvé zahrají olympijskou kvalifikaci. „Samozřejmě je to úspěch. Sice je těžší si to připustit po tomhle závěru, ale před turnajem bychom tohle rozhodně braly,“ líčila Stříšková.

Boj o letenku do Paříže je v plánu od 11. do 14. dubna a reprezentantky ve skupině narazí na týmy, které potkaly i na tomto šampionátu. Vyzvou Argentinu, Španělsko a Nizozemsko. Do Paříže postoupí dva nejlepší celky z této skupiny. Olympiádu si zahraje celkem dvanáct týmů.

Mistrovství světa házenkářek v Herningu (Dánsko) - o 7. místo:
Česko - Černá Hora 24:28 (10:14)
Sestava a branky Česka: Kudláčková 1, Novotná - Stříšková 5, Šustáčková 5, Desortová 1, Stellnerová, Kuxová, J. Franková 3, Dresslerová, Zachová 1, Kovářová, Jeřábková 5/1, Malá 3, Jestříbková, Cholevová.
Nejvíce branek Černé Hory: Grbičová 7, Bulatovičová 5. Rozhodčí: Lovinová, Stancuová (obě Rum.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 5/3. Vyloučení: 0:5. Diváci: 491.