Olympijský sen rozcupován na kousky. Házenkářky vyhořely i ve druhém kvalifikačním duelu

České házenkářky si na premiérovou olympijskou účast v samostatné historii budou muset počkat minimálně další čtyři roky. V kvalifikaci totiž po domácím Španělsku prohrály také s dalším favorizovaným celkem, Nizozemsku podlehly jasně 18:32. Přišly tak i o poslední naději splnit si sen a zahrát si pod pěti kruhy v Paříži.

Zklamané české házenkářky Markéta Šustáčková (vlevo) a Dominika Zachová.

Torrevieja (od našeho zpravodaje) - Zatímco do čtvrtečního duelu s Argentinou vstoupily Nizozemky vlažně a nečekaně prohrávaly 0:5, do druhého utkání vlétly a rychle zdemolovaly české plány. Národní tým v úvodu vůbec nestíhal a na první gól čekal přes deset minut, jenže to už jich favorit měl na kontě sedm.

Obrázek hry se nezměnil ani poté. Český výběr kupil ztráty, stejně jako proti Španělsku jich v prvním poločase nasbíral dvanáct, navíc jeho úspěšnost střelby činila zoufalých 27 procent. Nizozemský náskok nadále narůstal na poločasových 18:6, a to ještě reprezentantky mohly děkovat výborně chytající Sabrině Novotné.

Až ve druhé půli přišlo mírné české zlepšení, které souviselo i s nizozemským polevením. Ztráta sice nenarůstala, ale ke zdramatizování zápasu byly svěřenkyně norského kouče Benta Dahla pořádně daleko.

Utkání navíc nedochytala Novotná, která schytala do obličeje tvrdou střelu Housheerové a těžce se zvedala z palubovky. Střídající Petra Kudláčková sice také předvedla několik povedených zákroků, Nizozemsko si však v klidu pohlídalo závěr duelu a vítězstvím o čtrnáct branek si s předstihem zajistilo letenku do Paříže.

Naopak Češky už nemají vinou večerní prohry Argentiny se Španělskem ani teoretickou šanci probojovat se na olympiádu.

Kvalifikační turnaj házenkářek o účast na olympijských hrách v Torrevieje (Španělsko):
Nizozemsko - Česko 32:18 (18:6)
Sestava a branky Česka: Novotná, Kudláčková - Stříšková, Kordovská, Šustáčková 1, Desortová, Stellnerová, Kuxová, J. Franková 2, A. Franková, Dresslerová, Zachová 1, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4, Cholevová 2.
Nejvíce branek Nizozemska: Van Weteringová a Malesteinová po 7, Housheerová 6. Rozhodčí: H. El Saídová, Y. El Saídová (obě Egypt). Sedmimetrové hody: 3/3 - 2/1. Vyloučení: 4:4. Diváci: 1240.