Domácí vítěznou premiéru žen ozdobilo sedm gólů

Historická domácí premiéra českých žen při evropské hokejové tour přinesla na libereckém ledě jasnou výhru reprezentantek 7:1 nad Německem. Dvěma góly k němu přispěla nejužitečnější hráčka lednového MS juniorek Adéla Šapovalivová. Dominanci vítězek, které si vysloužily potlesk téměř dvou tisícovek diváků, dokládá i celkový poměr střel 39:11.

Radost českých hokejistek po vstřelené brance v duelu s Německem

Celý zápas probíhal v režii reprezentantek, které získaly dvougólový náskok v rozpětí 76 sekund prvního dějství, dřív než si Škodová v domácí brance připsala nějaký vážný zákrok. Nejprve se Vanišová střelou z hrany brankoviště postarala o rychle využití přesilovky. Hned při dalším střídání se při signalizované výhodě dostala po sražené přihrávce Pejzlové ke kotouči teprve sedmnáctiletá Plosová a benjamínek z Liberce zvýšil české vedení.

S Německem reprezentantky už sedm let neprohrály, ovládly už třináct vzájemných zápasů za sebou. „Naším cílem bylo hlavně hrát s pukem, tlačit se hodně do brány a taky co nejvíc střílet,“ přibližovala útočnice Denisa Křížová patřící mezi kvartet reprezentantek, které přijely ze zámořské profesionální ligy. Z druhé třetiny uplynulo jen 25 vteřin, kdy aktivní Vanišová zpoza branky našla skórující Pejzlovou.

Další české góly padly během pěti minut z hole Adély Šapovalivové. Kapitánka stříbrného týmu z nedávného MS juniorek si jen chvíli po nevyužité početní výhodě vzala kotouč, obešla kličkou dvě soupeřky a ranou do horního rohu nedala německé brankářce šanci zasáhnout.

Než došlo na druhou brankovou akci Šapovalivové, která elegantně zakončila přečíslení s Mrázovou, dočkaly se Němky čestného úspěchu. K zakončení Amortové pomohla jedna z mála nedůsledností české obrany.

Soupeřky zaostávaly pohybem, proto se uchylovaly k nedovoleným zákrokům, a když ve třetím dějství musela na hanbu Feldmeierová za podražení Pejšové, přišel trest. Byla to faulovaná česká obránkyně, která vzala puk na modré čáře, obešla kličkou bránící Němku a z ideální střelecké pozice pálila pod horní tyčku.

Účet utkání uzavřela tři minuty před koncem karlovarská debutantka Gruntová. Další velké šance národního týmu, jenž mohl klidně dosáhnout dvouciferné výhry, pochytala Hemmerleová, která předvedla celkem 32 úspěšných zákroků. Opakovaně si na ni vylámala zuby Křížová, její tutovku v oslabení zastavila tyčka.

Euro Hockey Tour žen v Liberci
Česko-Německo 7:1 (2:0, 3:1, 2:0)
10. Vanišová (Křížová), 11. Plosová (Pejzlová, Šapovalivová), 21. Pejzlová (Vanišová), 32. Šapovalivová (Plosová, Gruntová), 37. Šapovalivová (Mrázová, Plosová), 45. Pejšová, 57. Gruntová (Křížová, Juříčková) - 34. Amortová (Schmitzová).

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.