Finové v nájezdech porazili Švédy a ovládli České hokejové hry

České hokejové hry vyhrálo po pěti letech Finsko, v přímém souboji o turnajové prvenství porazilo vítěze celého seriálu Euro Hockey Tour Švédy 4:3 po samostatných nájezdech. Vítězný gól zaznamenal sedmnáctiletý útočník Konsta Helenius, jenž doplnil mužstvo kouče Jukky Jalonena v průběhu turnaje.

Hokejisté Finska se v Brně radují z gólu proti Švédsku.

Helenius, který má za sebou úspěšnou sezonu na klubové scéně v dresu Jukuritu Helsinky, reprezentoval Finsko na domácím mistrovství světa do 18 let v Espoo, kde jeho tým ve čtvrtek vypadl po porážce ve čtvrtfinále se Švédskem 1:2. V příštím týdnu před MS doplní kádr Finů ještě obránce Mikko Lehtonen z týmu švýcarského mistra Curychu.

Už ve čtvrté minutě měl obrovskou šanci Suomi, zkoušel tváří v tvář Erssonovi chytré zakončení mezi betony, švédský gólman se však překvapit nenechal. V 18. minutě však právě Suomi tečoval Rissanenův pokus a poslal Finy do vedení. Zanedlouho ho mohl i navýšit, jenže zblízka při zakončení do takřka prázdné branky minul.

V končící 23. minutě Švédové vyrovnali, když se povedenou tečí Dahlinovy nabídky prosadil Friberg. Uběhly jen dvě minuty a deset sekund a Finy vrátil do vedení Kaski: prostřelil Erssona rychlým zakončením po buly. Ve 28. minutě ale sklepl Unger Sörum Brodinovu ránu zpoza kruhu a bylo to 2:2.

O necelé dvě minuty později šli Finové potřetí do vedení. Bengtssonovu snahu o rozehrávku ve vlastním obranném pásmu zblokoval Hyry a Puistola precizním blafákem překonal Erssona. Týmu Tre kronor se podařilo i potřetí vyrovnat, protože na začátku 52. minuty úspěšně dorážel Frödén.

Když v prodloužení nerozhodl ve velké šanci Raymond a Švédové v krátké přesilovce nepotrestali Kapanenův faul, musely o vítězi zápasu i turnaje rozhodnout nájezdy, do nichž dospěl zápas EHT v tomto ročníku poprvé. Finové uspěli třikrát z pěti pokusů, za soupeře se prosadil jen Dahlin ve třetí sérii. Vítězný gól si připsal Helenius.

České hokejové hry (Betano Hockey Games) v Brně, závěrečný turnaj Euro Hockey Tour:
Švédsko - Finsko 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 23. Friberg (Dahlin, Frödén), 28. Unger Sörum (Brodin), 52. Frödén (V. Olofsson) - 18. Suomi (Rissanen, Kaski), 26. Kaski (Helenius), 30. Puistola (Hyry), rozhodující sam. nájezd Helenius. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Tscherrig - Schlegel (oba Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3564.
Švédsko: Ersson - Brodin, Dahlin, Heed, M. Pettersson, L. Bengtsson, Nemeth, Fantenberg - Raymond, Unger Sörum, Burakovsky - Zetterlund, Ehn, V. Olofsson - Holtz, Vejdemo, Sörensen - Frödén, L. Johansson, Friberg - Lekkerimäki, Nygard. Trenér: Hallam.