Česko - Finsko 1:4SESTŘIH: Prohra na úvod Českých her. Hokejisté nestačili na Finsko

V přípravě na domácí mistrovství světa dosud jen vyhrávali. Na úvod Českých her (Betano Hockey Games) v Brně však hokejisté nestačili na Finsko, kterému podlehli 1:4. Reprezentace na gól čekala bezmála 57 minut a k lepšímu výsledku nepomohlo ani osm posil ze zámoří.

Sestřih zápasu Česko - FinskoVideo: Sport.cz

Už v pondělí Rulík hovořil o svých plánech, které zahrnovaly posily z NHL ve všech třech zápasech v Brně. Proti Finům naskočili do hry všichni bruslaři – Gudas, Rutta, Zadina, Radim Zohorna, Kubalík, Nosek, Palát (poslední trojice v jedné formaci). V brance pak byl připraven odchovanec Komety Brno, v současnosti brankář Anaheimu Lukáš Dostál.

Hned v prvním střídání na sebe upozornil jeho spoluhráč z klubu Radko Gudas, který si, jak je jeho zvykem, vyšlápl u obranné modré čáry na útočícího Innalu. Češi měli celkově povedený nástup. První třetina Rulíkovu výběru herně patřila. Finové se za dvacet minut zmohli jen na dvě střely, jenže Češi šance nevyužívali. V těch největších selhali Michal Kovařčík s Ondřejem Beránkem.

Od druhé třetiny se Finové srovnali s tempem hry a v polovině utkání se dočkali první branky. Hrubost obránce Rutty potrestal v přesilové hře Saarijärvi, jehož střelu přes změť těl neměl Dostál šanci vidět. „Věděli jsme, jak přesilovku hrají. Hráčům jsme to ukazovali, bohužel jsme to nepokryli,“ mrzelo kouče Rulíka.

Speciální formace hrály důležitou roli. Zatímco Finové měli k dispozici jedinou početní výhodu, kterou proměnili, Češi promarnili všechny čtyři přesilové hry.

Šancí přitom měli Rulíkovi svěřenci několik, ale selhávali v přesnosti střelby. Nejblíž gólu byl ve 33. minutě Kubalík, jehož ostrý švih však skončil na horní tyčce. Finský celek vedený koučem Jukkou Jalonenem naopak své příležitosti využíval beze zbytku. V závěru 39. minuty vytvořili hosté zmatek před Dostálem a z druhé dorážky se prosadil Arttu Hyry.

Střelami Finové sice šetřili, před českou brankou ale zůstávali nebezpeční. Ve třetí části navíc svůj náskok navýšili. Střelu Kaskiho sice na Dostála nepustil Kodýtek, ale odražený kotouč rychle napálil do sítě Oliver Kapanen, synovec někdejšího vynikajícího útočníka Samiho Kapanena.

Alespoň čestné trefy se národní tým dočkal na konci 57. minuty. Ve chvíli, kdy riskoval ve hře bez brankáře. Tlak do branky nakonec zúročil českobudějovický útočník Jáchym Kondelík, jenž na brankovišti dorazil vyražený kotouč po střele Stránského. Definitivní jistotu dal hostům Innala při další české hře bez gólmana.

„Klasický zápas, který nás bude čekat na šampionátu. Snahu jsme měli, ale Finové hráli dobře do obrany a pokrývali naše protiútoky. Bohužel to bylo o prvním gólu,“ uvedl po utkání Rulík.

Další duel Betano Hockey Games čeká reprezentaci v sobotu. Od 16:00 vyzve Švédsko.

České hokejové hry (Betano Hockey Games) v Brně, závěrečný turnaj Euro Hockey Tour:
Česko - Finsko 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 57. Kondelík (M. Stránský, D. Špaček) - 30. Saarijärvi (Puistola, Jormakka), 39. Hyry (Puistola, Riikola), 48. O. Kapanen (Kaski, Puljujärvi), 60. Innala (Oksanen, O. Kapanen). Rozhodčí: Harnebring (Švéd.), Tscherrig (Švýc.) - Hynek (ČR), Schlegel (Švýc). Vyloučení: 1:4. Využití: 0:1. Diváci: 7312
ČR: Dostál - Gudas, Kempný, Rutta, Mašín, D. Špaček, Krejčík, Zábranský, Ticháček - Flek, M. Kovařčík, O. Kovařčík - M. Stránský, Kodýtek, Zadina - D. Kubalík, T. Nosek, Palát - O. Beránek, Kondelík, R. Zohorna. Trenér: Rulík.
Finsko: Säteri - Kaski, Rissanen, Saarijärvi, Riikola, Matinmikko, O. Määttä, Rindell, Jesper Mattila - Puljujärvi, O. Kapanen, Innala - Jormakka, Julius Mattila, Oksanen - Pakarinen, Björninen, Jääskä - Nurmi, Hyry, Luoto - Puistola. Trenér: J. Jalonen

Tabulka EHT:

1.Švédsko9700232:2221
2.Finsko10510430:2517
3.Česko10510430:2817
4.Švýcarsko9002717:342

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.