Liberec otočil zápas s Budějovicemi a upevnil vedení

LIBEREC

Hokejisté Liberce vyhráli díky třem gólům ve třetí třetině sobotní souboj o první místo v tabulce extraligy. České Budějovice porazili v dohrávce 29. kola na domácím ledě 3:1 a zvýšili svůj náskok na čtyři body.

DEFAULT TITLE

Bílí Tygři tak v souboji o první pozici spravili chuť vlastním fanouškům, kteří je po úterní první domácí porážce v sezóně s Třincem přišli podpořit v hojném počtu. Severočeši se museli obejít nejen bez dlouhodobě vyřazených útočníka Tomajka a obránce Holuba, ale i bez dalších dvou zadáků Žabky a Čutty. Na marodce Jihočechů zůstali přes potíže některých dalších hráčů jen zadáci Vydarený a Macháček.

Liberec měl hned v úvodu možnost hrát 78 sekund v pěti proti třem, protože švýcarský sudí Reiber vyloučil brzy po sobě Hudce a Kotrlu, ale hosté se bez větších potíží ubránili. Až při plném počtu hráčů na ledě ohrozil gólmana Turka Podkonický. Na druhé straně se dostal do šance Šimánek, ale na Hniličku nevyzrál.

Potom byl vyloučen hostující Gulaš, ale českobudějovický gólman v oslabení likvidoval reflexivně jen Krstevův pokus od modré čáry. V 11. minutě zahrozil opět Mountfield, Kotrlovi však zabránil ve skórování před odkrytou brankou obránce Jiruš. Bílí Tygři se neprosadili ani při Kotrlově dalším trestu, naopak Jihočeši svou první početní výhodu využili. Skóre otevřel při Rýglově pobytu za katrem přesnou střelou přes obránce v 19. minutě Veselý.

Obrat nastartoval Pletka

V polovině utkání byli domácí blízko vyrovnání, ale puk skončil po závaru před Turkem a Pletkově zakončení na horní síťce hostující branky. Potom se oba týmy dlouho do většího ohrožení soupeřova gólmana nedostaly. Až v poslední minutě druhé třetiny se to povedlo Mountfieldu a Veselý trefil tyč.

Na začátku třetí třetiny ještě Pletka po dravém průniku neuspěl, ale v 45. minutě už vyrovnal. Posmyk totiž fauloval unikajícího Nováka a Pletka při trestném střílení Turkovi pokazil čistý štít. Liberec byl při chuti, Víšek dvakrát zahrozil dokonce při vlastním oslabení a stav otočil přesně deset minut před koncem Podkonický, jenž proměnil sólo.

Definitivně rozhodl v době, kdy se hosté snažili smazat ztrátu, opět Podkonický, který z levé strany zamířil přesně k protilehlé tyči. Další nápor Jihočechů Liberec přečkal a v závěru propásl velkou šanci přidat při power play další gól.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield České Budějovice 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 45. Pletka z tr. střílení, 50. Podkonický (Pletka), 57. Podkonický (Novák) - 19. Veselý (Toman). Rozhodčí: Reiber (Švýc.) - Bláha, Kalivoda. Vyloučení: 9:5. Využití: 0:1. Diváci: 5841.
Liberec: Hnilička - Jiruš, Moravec, Kočí, Krstev, Rýgl, Zíb - Vaic, Podkonický, Novák - Klimenta, Plodek, Víšek - Pletka, Šachl, S. Procházka - O. Hruška, Pabiška, Jech. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.
České Budějovice: Turek - Vágner, Gřegořek, Posmyk, Toman, Mucha, Kutlák - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Sailer, V. Nedorost, Šimánek - Kotrla, Vak, Veselý - Hřebejk, L. Květoň, Gulaš - navíc 41. Mertl. Trenéři: Jandač a Kupka.
Hokejová O2 extraliga - 29. kolo
Třinec - Znojmo 7:2on-line
Branky: 4. Tomas, 8. Kroupa, 27. Peterek, 32. Skořepa, 49. Steber, 49. Vůjtek, 59. Tomas - 53. Plášek, 60. J. Svoboda.
Zlín - Slavia Praha 4:5 v prodl.on-line
Branky: 3. Kubiš, 27. Kubiš, 38. Nosek, 55. Rachůnek - 3. D. Hruška, 12. Tomica, 48. D. Hruška, 54. Bednář, 62. Hlavačka.
Plzeň - Vítkovice 2:5on-line
Branky: 2. Důras, 38. Matějovský - 20. Burger, 23. Irgl, 25. Irgl, 42. T. Káňa, 42. Köhler.
Kladno - Pardubice 4:1on-line
Branky: 15. Patera, 45. Gardoň, 47. Frolík, 49. Bělohlav - 14. Čáslava.
Karlovy Vary - Vsetín 7:0on-line
Branky: 1. Skladaný, 14. Kumstát, 16. Mudroch, 27. Košťál, 50. Jiří Hanzlík, 52. Kumstát, 55. Dobroň.
Sparta Praha - Litvínov 5:2on-line
Branky: 17. Hlaváč, 32. Hlaváč, 42. Tabaček, 43. J. Hlinka, 44. Netík - 30. Reichel, 57. Trávníček.
Liberec - České Budějovice 3:1on-line
Branky: 45. Pletka z tr. střílení, 50. Podkonický, 57. Podkonický - 19. Veselý.