Nedvěd svým stylem ublížil týmu i sám sobě, odsoudil Ton kapitána Liberce

V úvodu sezóny kvůli slabší formě na jeden zápas vypadl ze sestavy, teď už z něj však zase je postrach všech soupeřů. Sparťanský útočník Petr Ton pomohl čtyřmi body ke kanonádě 8:1 proti Liberci, probojoval se do čela klubové produktivity v této sezóně a navíc se s 245 góly dostal na třetí místo tabulky střelců v historii Sparty. „Jsem se sebou hodně spokojenej,“ přiznal Ton a neváhal se po zápase s Bílými Tygry pustit do kapitána Severočechů Petra Nedvěda.

Užíváte si, že jste Bílé Tygry porazili tak jednoznačně?

Liberec jsme k ničemu nepustili a těší mě to o to víc, že to bylo před takovouto kulisou (na zápas dorazilo přes deset tisíc fanoušků). Jediná komplikace nastala, když jsme pět vteřin před koncem první třetiny dostali gól do šatny (Liberec snížil na 1:2). Taky že v kabině přišla lehká bouřka, Pepa (trenér Jandač) trošku zvednul hlas. Druhou třetinu už jsme zvládli a kupodivu i přesilovky, které dnes rozhodly. Nepamatuji, že bychom v nich v jednom zápase téhle sezóny dali čtyři góly.

Zvlášť ve třetí třetině to vypadalo, že se hokejem doslova bavíte. Souhlasíte?

Nejlépe na to odpoví výsledek. Musím ale přiznat, že právě ve třetí třetině nás trenér hodně držel, abychom hráli hlavně dozadu. Jenže bylo vidět, že Liberec už ani nechce hrát, takže jsme se hokejem skutečně bavili.

Kvitovali jste, že za Liberec v brance nastoupil Marek Schwarz, který ještě minulý týden byl s vámi ve Spartě, a jehož slabiny tak dobře znáte?

Jenže on zase zná ty naše! Ale ano, hodně jsem na to myslel. Kupodivu jsem se sám divil, že chytal, protože u podobných výměn někdy bývá, že hráč proti svému bývalému týmu nesmí nastoupit. Márovi přeju hodně štěstí a věřím, že další zápasy bude vychytávat.

Vám se v posledních zápasech herně i bodově daří, proti Liberci jste zaznamenal dva góly a stejný počet asistencí. Jak jste sám se sebou spokojený?

Jsem hodně spokojenej. Hlavně mě těší, že vím, že naše lajna svými body pomáhá týmu k výhrám. Na ostatní kluky to navíc přenáší pohodu.

Po minulé domácí kanonádě proti Pardubicím jste říkal, že podobně jasných duelů jste moc nezažil. To vás asi nenapadlo, že za devět dní přijde další, že?

To jsem nečekal a už jsme tady zase... Je to taková třešnička na dortu. Trenér nás drží při zemi, abychom po dvou takto jasných výsledcích nelétali v oblacích. Ale pro psychiku je to výborné. Strašně moc si toho vážíme.

Liberec ve třetí třetině působil dost frustrovaně, často fauloval, což vyvrcholilo na konci zápasu, kdy Petr Nedvěd inkasoval v jeden moment hned tři menší tresty. Zažil jste někdy něco podobného?

Aby jeden hráč udělal za jedno střídání tři fauly? To jsem tedy dlouho neviděl...

Překvapilo vás, že zrovna Nedvěd aktuální stav takto nezvládl?

Na tuto otázku je odpověď jak pozitivní, tak negativní. Hráč by si to neměl dovolit, protože tím oslabuje tým. Na druhou stranu chtěl strašně moc, každý ví, že moc zápasů a sezón už mít nebude. Nepamatuje, že by byl Liberec někdy tak dole a z přemíry snahy pramenila frustrace. Ale ze své pozice bych ho spíš odsoudil. Vím, že to je strašně těžké, ale tímhle nepomůže sobě, ani týmu. Spíš tímhle stylem ještě ubližuje sám sobě.