Rozhodčí neuznali Voženílkův gól správně, tvrdí Pešina. S výkonem sudích ale spokojen není

Byl to nejdiskutovanější moment druhého semifinálového duelu mezi Spartou a Třincem. Daniel Voženílek ve 21. minutě srovnával na 1:1, ovšem domácí si vzali trenérskou výzvu a rozhodčí po více než šestiminutovém zkoumání k překvapení Ocelářů i televizních expertů gól neuznali. „Sudí tuto hraniční situaci posoudili správně a branka být uznána neměla,“ uvedl v tiskové zprávě APK manažer rozhodčích Vladimír Pešina. Oceláři sice skóre otočili, ale nakonec padli 2:3 v prodloužení.

Přihlaste se a sledujte exkluzivní videa z Tipsport extraligy
Přihlásit se

Sparta - Třinec, branku hostujícího Voženílka neuznalo videoVideo: Tipsport Extraliga / BPA

Sparta - Třinec, 2. zápas

Byl to jeden z nejzajímavějších a nejpohlednějších zápasů celé extraligové sezony. Zůstala na něm ale jedna výrazná kaňka, kontroverzní moment u neuznaného Voženílkova gólu. „Včerejší semifinálový duel přinesl atraktivní podívanou, ale také řadu situací, které se dvojici hlavních rozhodčích nepodařilo vždy správně vyhodnotit. Nejvíce diskutovaný okamžik neuznané vyrovnávací branky hostí z 21. minuty však mezi ně nepatřil,“ líčil Pešina.

Voženílek byl na brankovišti důrazný a snažil se dorážet kotouč, který ležel sparťanskému gólmanovi Jakubu Kovářovi na betonu. „Dle trendů i aktuálního výkladu pravidla 69.1 Pravidel ledního hokeje (Nedovolené bránění brankáři) rozhodčí tuto hraniční situaci posoudili správně a branka být uznána neměla,“ tvrdil šéf sudích.

Výňatek ze znění pravidla 69.1

Toto pravidlo je založeno na předpokladu, že pozice útočícího hráče, ať už v brankovišti, nebo mimo něj, by neměla sama o sobě rozhodovat o tom, jestli gól bude, nebo nebude uznán. Jinými slovy, zatímco se v brankovišti nachází útočící hráči, mohou být vstřelené góly za odpovídajících okolností uznány. Góly nebudou uznány pouze v případě, že:

(I) útočící hráč svým zaujímáním pozice nebo „významným kontaktem“ omezuje brankáři možnost volně se pohybovat v jeho brankovišti nebo hájit branku; nebo

(II) útočící hráč vyvolá úmyslný nebo záměrný kontakt s brankářem, v brankovišti či mimo něj.

Pro účely tohoto pravidla se pojmem „kontakt nebo významný kontakt“, ať už „náhodný, nebo jiný“, rozumí jakýkoliv kontakt mezi brankářem a útočícím hráčem (útočícími hráči), ať už holí, nebo jakoukoliv částí těla. Prvořadým smyslem tohoto pravidla je, že brankář musí mít možnost volně se pohybovat ve svém brankovišti, aniž by mu v tom počínání útočícího hráče bránilo.

Už během utkání měli na situaci odlišný názor třeba televizní expert ČT sport David Pospíšil. „To si děláš srandu,“ nechápavě kroutil hlavou po verdiktu arbitrů Reného Hradila a Jakuba Šindela. A stejně situaci viděla i většina hokejové veřejnosti.

Pešina v tomto sporném momentu rozhodčí podržel, jinak však jejich počínání nehodnotil kladně. „Celkově bohužel výkon hlavních rozhodčích v tomto utkání nedosáhl standardu, který bychom si představovali pro tuto vrcholnou fázi sezony, což bude zohledněno v dalších nominacích v pokračujícím play off,“ doplnil.

Sparta - Třinec, tvrdý hit třineckého Voženílka rozpoutal šarvátkuVideo: Tipsport Extraliga / BPA

Sudí nastavili v celém utkání hodně volný metr, na obou stranách vylučovali jen ve dvou případech. Neodpískali například nebezpečný zákrok Voženílka na Chlapíka nebo podrážení na domácího Kousala v prodloužení.

Měl gól Třince z 21. minuty platit?
Ano
79,6 %
Ne
20,4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 27286 čtenářů.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.