Pardubice - Kanada 4:3Pardubice senzačním obratem vybojovaly finále

Pardubický sen o zisku Spengler Cupu se během sobotního večerního semifinále téměř rozplynul. Ještě čtyři minuty před koncem to bylo 1:3, ale po senzačním třígólovém obratu se zrodilo vítězství 4:3 nad Kanadou. Vítězná branka z hole Pauloviče padla jen 44 vteřin po pardubickém senzačním vyrovnání v předposlední minutě. Třetí ročník po sobě tak bude nějaký český klub aktérem silvestrovského finále. Dynamo si o ceněnou trofej zahraje v neděli od 12:10 proti domácímu Davosu.

Lukáš Radil se raduje z pardubické branky

„Všichni jsme moc rádi za takhle neskutečný obrat. Nabádal jsem hráče i za stavu 1:3, aby se o něj pokusili, protože se dalo vycítit, že Kanada už nemá tolik živý pohyb. Některé věci jsme udělali intuitivně, ale věřil jsem, že to ještě může vyjít. Kluci to správně uchopili, Radilova druhá trefa v zápase byla vzpruhou a celý tým se pak odměnil tlakem do branky a gólovou smrští. Teď si to můžeme na férovku rozdat ve finále proti pořádajícímu klubu,“ líčil trenér vítězů Václav Varaďa.

Pardubickou branku v boji o finále hájil trochu nečekaně Klouček a hned v první třetině musel čelit dvanácti střelám Kanaďanů, kteří vyrukovali s tvrdostí i důrazem. „Soupeř dohrával každý střet, všechno zvládal v obrovské rychlosti. Byl to na ledě obrovský frmol,“ líčil obránce Libor Hájek. Hrálo se skutečně ve vysokém tempu, extraligový lídr vzorně odbránil obě oslabení a na druhé straně představovala během úvodní části největší nebezpečí Kousalova dorážka.

Zámořskému výběru tvořenému převážně legionáři ze švýcarské ligy ale skvěle vyšel nástup do druhé třetiny! Po vyhraném buly zajel 34letý útočník DiDomenico z Fribourgu s kotoučem do rohu a odsud nejproduktivnější hráč turnaje nahrál před branku úplně volnému Hazenovi, který po 24 vteřinách druhé části otevřel skóre.

Odpověď Dynama ale byla hodně rychlá. Košťálek ve 25. minutě přenechal puk za sebe najíždějícímu Radilovi, který se do střely z první opřel a krásně pálil nad lapačkou gólmana Della. „Důležité bylo se osmělit a víc si za tím jít,“ mínil autor pardubického gólu. Vzápětí po vyrovnání přišla i první přesilovka východočeského celku, ale málem při ní inkasoval. Naštěstí Klouček při brejku Anga z Klotenu nastavil beton včas k tyčce.

Pardubický Lukáš Sedlák (23) a Kanaďan Dillon Heatherington

Do podobné šance se na druhé straně kluziště dostal Sedlák, ale kanadského gólmana kličkou nepřelstil. Gólové parametry měla i střela Čerešňáka, kterému parádně nabil z křídla Hyka. Dell, jenž se po návratu z turnaje bude ucházet o další angažmá v NHL díky zkušebnímu kontraktu v Carolině, ale zasáhl včas.

Pardubice měly výborný pohyb, držely se na kotouči a dokázaly soupeře i uzavřít v pásmu. Ve 38. minutě dokonce Bučko dostal puk do sítě, jenže Dell nezasáhl i proto, že ho na hraně brankoviště kontaktoval Jan Mandát. Sudí nejprve gól uznali, ale Kanaďané uspěli s coach challenge a skóre zůstalo v nerozhodné podobě.

V úplném závěru druhé třetiny musel na trestnou lavici Zohorna za držení a po střele Quenevillea to byl Grant, patřící mezi hvězdy lídra švýcarské ligy z Curychu, kdo dokázal v přesilovce vteřinu před sirénou poskakující puk došťouchnout za Kloučkova záda. „To byla děsná škoda, že nás tohle potkalo v okamžiku, kdy jsme začínali být jasně lepší,“ říkal Radil.

Osudná se pro Pardubice stala přesilovka na začátku třetí části. Nejenže zůstala nevyužitá, ale Čerešňák při ní ztratil na útočné modré čáře puk a Grant provedl zakončení úniku v oslabení perfektně. Za stavu 1:3 bylo Dynamo v obtížné situaci, ale nic nevzdalo a nechalo se inspirovat počinem Davosu ve skupině, který ze stejného skóre obrátil duel s Kanaďany.

Naději vzkřísila Radilova rána z přesilovky umocněné hrou bez brankáře. Pardubice se nadechly k neskutečnému závěru. Při pokračující power play dokázal 83 sekund před koncem základní hrací doby po přihrávce Čerešňáka vyrovnat Kaut trefou mezi betony brankáře.

Vypadalo to, že finalistu bude muset určit prodloužení, ale ještě nebylo hotovo, protože poslední slovo si vzal Tomáš Zohorna, který poslal z levé strany na branku střílenou přihrávku, do níž 39 vteřin před koncem vložil hůl Paulovič a kotouč usměrnil mimo dosah Della. Opařená Kanada už neměla, jak reagovat.

Pardubice se tak při své třetí účasti na Spenglerově poháru dočkaly finále, v němž budou stát proti patnáctinásobnému vítězi. Domácí klub v sestavě s Matějem Stránským si zahraje silvestrovský zápas o pohár po jedenácti letech. Dynamo má ale velkou touhou nedopadnout jako Třinec a Sparta v předchozích finálových střetnutích a chce napodobit poslední český triumf na turnaji, kterého dosáhla v roce 1982 Dukla Jihlava.

Davos v druhém semifinále porazil švédskou Frölundu 4:3 v prodloužení a po 11 letech si zahraje ve finále o triumf. Vítězný gól vstřelil po 51 sekundách nastavení Henrik Haapala.

Domácí dostal v 5. minutě do vedení Joakim Nordström, ale v čase 14:55 vyrovnal z dorážky Erik Borg a po 123 sekundách druhé části otočil stav Carl Klingberg.

Za minutu a půl vrátil Davos do hry další Švéd Dennis Rasmussen a v 36. minutě poslal domácí do vedení Enzo Corvi. Sedm minut před koncem základní hrací doby vynutil nastavení Malte Strömwall. Haapala zápas rozuzlil po samostatné akci střelou z levého kruhu.

Spenglerův pohár hokejistů v Davosu – semifinále
Pardubice – Kanada 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)
Branky: 25. a 57. Radil, 59. M. Kaut, 60. Paulovič – 40. a 42. Grant, 21. Hazen, hlavní rozhodčí Stricker (Švýc.) a Fonselius (Fin.), vyloučení 5:3, využití 1:1, v oslabení 0:1, 6800 diváků (vyprodáno).
Pardubice: Klouček – Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, Vála, Hrádek, Hájek, Bučko – Hyka, L. Sedlák Pochobradský – Radil, T. Zohorna, R. Kousal – M. Kaut, A. Musil, Cienciala – Paulovič, Poulíček, Mandát – Říčka. Trenér: Varaďa
Kanada: Dell – Smith, Heatherington, Leslie, Beaudin, Jordie Benn, Bealieu, Gélinas – Hazen, Knight, DiDomenico – Joly, Grant, Quenneville – Ang, Jooris, Morley – Sceviour, Rizzo, Audette. Trenér: Boudreau.
HC Davos - Frölunda HC 4:3 v prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 5. J. Nordström, 24. Rasmussen (M. Stránský), 36. Corvi, 61. Haapala - 15. Borg, 23. C. Klingberg, 53. Strömwall

1 : 2 Česko - Švýcarsko 1 : 2 dohráno
20240505T16 : 00:00+0200
Česko vs. Švýcarsko
Česko
Švýcarsko

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.