USA - Česko 5:1Na zlato mladé Češky nedosáhly, přesto se postaraly o historický úspěch

I když ve finále padly, mohou být na sebe pyšné. Naprosto senzační stříbro získaly české hokejistky na MS do 18 let, když po nečekaném semifinálovém skalpu Kanady (4:2) ve švýcarském Zugu statečně vzdorovaly i Američankám v zápase o titul. Nakonec jim podlehly 1:5, přesto mají na kontě historický úspěch.

Kapitánka Adéla Šapovalivová v akci

Role favoritek byly před finále určené jasné. Vždyť USA usilovaly už o deváté zlato, zatímco pro Česko dosavadním maximem byly dvě bronzové medaile z let 2008 a 2014. Nicméně mladé reprezentantky prokázaly velké odhodlání a rvaly se o úspěch jako lvice.

Puk skončil v české síti už v páté minutě, ale Dušan Andrašovský ještě uspěl s trenérskou výzvou a přesilovková trefa Petrieové pro postavení útočící hráčky v brankovišti neplatila. Marně se trenérka Nortonová na střídačce soupeřek zlobila, záhy ale začala svůj tým uklidňovat a posilovat jeho sebevědomí.

Američanky výborně bruslily a udržovaly si velkou převahu. Dokázaly také juniorskou reprezentaci často uzamknout v jejím obranném pásmu a v 11. minutě už daly vedoucí gól, který platil. Šenková vyrazila střelu Thomasové jen před Scannellovou, která z levé strany dostala puk do sítě. O 74 sekund později už USA vedly 2:0, když se ujala podobná dorážka Boxové.

Do zápasu se česká osmnáctka mohla vrátit z přesilovek, jenže bez efektu zůstala šance Hujové při dvojité početní výhodě a neujaly se ani střely hráček prvního útoku, Plosové, Čabelové či Šapovalivové, když na začátku druhé třetiny dostala osobní trest na pět minut a do konce utkání Petrieová za nešetrné vražení na hrazení.

Poměr střel 12:28 z českého pohledu po dvou třetinách sice jasně dokumentoval, kdo má v zápase navrch, ale 77 vteřin před pauzou se povedlo snížit devátým gólem elitní kanonýrce turnaje Šapovalivové, když se v přesilovce prosadila ranou zápěstím.

Nicméně americký výběr se i přes snížení reprezentantek držel své hry a ve 45. minutě Carmichaelová předvedla velkou dávku šikovnosti, když těsně před brankovištěm dokázala ze vzduchu krásně tečovat kotouč vypálený Boyleovou od modré čáry.

České juniorky se snažily hrozit především z brejků, ale Hempová byla pokaždé pozorná. Gól znovu z hole Carmichaelové, která byla připravena na pohotovou dorážku, pak šest minut před koncem definitivně vyřešil finálovou tajenku.

Trenér Andrašovský přesto zkusil už v 57. minutě hru bez brankářky a poslal na led své klíčové opory. Riskantní power play nakonec skončila pátou americkou trefou.

Mistrovství světa hokejistek do 18 let v Zugu (Švýcarsko):
Finále:
Česko–USA 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 39. Šapovalivová (Čabelová, Plosová) – 11. Scannellová (Thomasová, Boyleová), 12. Boxová (McGatheyová, M. Averillová), 45. Carmichaelová (Boyleová, Senecalová), 54. Carmichaelová (Thomasová, Derrenbacherová), 59. Thomasová. Rozhodčí: Kainbergerová (Rak.), Manthaová (Kan.) - Dinantová (Belg.), Greenenová (USA). Vyloučení: 3:3, navíc Petrieová (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 1456
Sestava ČR: Šenková – Paroubková, Fromová, Velinská, Hujová, Slavíčková, Jarabková, Chladová, Tischler – Šapovalivová, Čabelová, Plosová – Vocetková, Gildainová, Juříčková – Pánková, Jebousková, Felcmanová - Skořepová, Mazancová, Jílková. Trenér: Andrašovský
O 3. místo: Kanada–Finsko 8:1 (3:0, 4:0, 1:1)
O 5. místo: Švédsko–Slovensko 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
O udržení: Švýcarsko–Německo 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Konečné pořadí: 1. USA, 2. Česko, 3. Kanada, 4. Finsko, 5. Švédsko, 6. Slovensko, 7. Švýcarsko, 8. Německo (sestoupilo)