Švédové porazili na MS Švýcary a vyhráli skupinu F

MANNHEIM

Hokejisté Švédska porazili v posledním utkání osmifinálové části mistrovství světa v Německu Švýcarsko vysoko 5:0 a s 12 body ovládli konečné pořadí skupiny F. Druzí skončili s devíti body poražení Švýcaři, třetí se stejným ziskem český tým, který však na třetí příčku odsoudila prohra se Švýcary ve vzájemném utkání. Postupující kvarteto doplnila Kanada.

Švýcar Andreas Ambühl marně bojuje o puk s Linus Omarkem ze Švédska

Švýcaři jako kdyby byli spokojení s výhledem čtvrtfinálového soupeře, kterého v případě porážky představovalo Německo. Ve velmi poklidném utkání nebyli Seveřanům příliš rovnocenným soupeřem a již od čtvrté minuty prohrávali po nádherné akci Martenssona s do prázdné branky zakončujícím Pääjärvi-Svenssonem.

Jen 48 vteřin po nástupu do druhé třetiny se z kruhu pro vhazování trefil Harju přesnou střelou ke vzdálenější tyči a Švédsko vedlo 2:0. Třetí gól přidal krátce nato při signalizované početní výhodě Hedman a kanadský kouč Švýacrů Simpson si vyžádal oddechový čas, aby svým svěřencům promluvil do duše. Moc platné to nebylo, Persson jel vzápětí sám na švýcarskou branku, při zakončení však trefil pouze levou tyč za zády gólmana Stephana.

Při obrazu utkání bylo jasné, že Švýcaři nebudou mít sílu, vůli a odhodlání na zvrat. Jejich vlažný přístup naopak Švédové ve třetím dějství ještě dvakrát potrestali. V končící 44. minutě se trefil Pettersson a o 48 vteřin později uzavřel skóre na konečných 5:0 Martensson. Ve švédské brance udržel čisté konto Markström.

MS v ledním hokeji, osmifinálová skupina F:
Švýcarsko - Švédsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 4. Pääjärvi-Svensson (Martensson), 21. Harju (Karlsson, Jonathan Ericsson), 24. Hedman (Martensson), 44. Pettersson (Jonathan Ericsson), 45. Martensson (Nilson, Pääjärvi-Svensson). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Baluška - Valach (oba SR), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5757.
Švýcarsko: Stephan - Seger, Vauclair, Hirschi, Bezina, Helbling, Josi, Du Bois - Déruns, M. Plüss, Rüthemann - Lemm, Savary, Romy - Brunner, Monnet, Ambühl - Duca, Trachsler, Jenni - Christen. Trenér: Sean Simpson.
Švédsko: Markström - Magnus Johansson, V. Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Bäckman, Ekman-Larsson, Lindström, Gunnarsson - Nilson, Martensson, Pääjärvi-Svensson - Persson, Backlund, Andersson - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Nylander, R. Wallin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.