Článek
Stockholm (od našeho zpravodaje) – Finové sice měli v první třetině více ze hry, ale museli dotahovat. Už v 5. minutě totiž využil přesilovou hru Conor Garland, jenž si najel na pravý kruh a vypálil přesně ke vzdálenější tyči Sarosovy branky.
Početní výhody udávaly ráz zápasu. Eeli Tolvanen si na pravé straně našel odražený kotouč po střele Teräväinena a už mu jen zbývalo dorazit puk do poloprázdné klece, Swayman se nestačil přesunout.

Conor Garland (vpravo) se spoluhráči slaví gól proti Finsku.
V úvodu druhé části mohli jít Finové do vedení, ale trenérská výzva soupeře je o gól připravila. Pyyhtiä z úhlu totiž překonal amerického gólmana, který se dlouho zvedal po předchozím souboji s Erholtzem. Rozhodčí sice na ledě nechali situaci pokračovat, ale po zhlédnutí videa branku neuznali.
Seveřané však ve 28. minutě využili další přesilovku. Znovu u toho byl Teräväinen, který našel mezi kruhy odstoupeného Patrika Puistolu a ten zamířil přesně pod horní tyč.
Svěřenci Anttiho Pennanena drželi favorita na uzdě a nepouštěli ho do šancí. To se však změnilo v závěru prostřední třetiny. Spojené státy předvedly obrat – a znovu to nebyly trefy v rovnovážném počtu.
Nejprve Zeev Buium doklepl do sítě Beniersův projektil při signalizované výhodě. A jelikož se Finsko dopustilo dvou faulů naráz, hráli Američané následně i tak přesilovku. A tu se štěstím využil Conor Garland, po jeho kličce před branku kotouč srazil bránící Mikael Seppälä obloukem za bezmocného Sarose. „To byla hrozivá minuta,“ smutnil v rozhovoru pro IIHF finský forvard Juuso Parssinen.
První gól při hře pět na pět padl až ve 46. minutě. Výběr USA výtečně sehrál rychlou akci, na jejímž konci byl osamocený Shane Pinto. Forvard Ottawy zamířil podobně jako Garland v první třetině přesně k levé tyči – 4:2. „Už proti Čechům se nám dařilo chodit za obranu, teď jsme se snažili o to samé a vycházelo to,“ pochvaloval si útočník Alex Vlasic.
Na první čtvrtfinále dorazilo do Avicii Areny necelých 10 tisíc diváků, vyjma sporadického skandování několik desítek finských příznivců se však hrálo v dost komorní atmosféře. Tým Suomi už se nezmohl na vzdor. „Při hře v rovnovážném počtu jsme sice byli lepší, ale oni byli efektivnější. Těsný zápas,“ mínil Parssinen.
Více než tři minuty před koncem Seveřané odvolali brankáře, ale díky tomu jen kapitán Clayton Keller pečetil postup USA. „Druhá polovina zápasu už byla povedená, naštěstí jsme proměňovali šance,“ říkal Garland.
MS v hokeji 2025
88. ročník mistrovství světa v hokeji je na programu v termínu od 9. do 25. května 2025. Hostí jej Švédsko a Dánsko, konkrétně města Stockholm a Herning.
Finsko tak potřetí v řadě vypadlo už ve čtvrtfinále. Naopak Američané po loňském nezdaru s Českem zabojují o medaili. Naposledy slavili bronz před čtyřmi lety v Rize. Jejich poslední finálová účast se datuje až do roku 1960, kdy se však světový šampionát hrál jako součást olympijských her ve Squaw Valley.
Tehdy Spojené státy triumfovaly, od té doby získaly sedmkrát bronz, ale ani jeden další cenný kov. Nyní však budou mít zajímavou šanci tuto hrozivou bilanci změnit. „Poslední zápasy ukazují, že se můžeme vyrovnat každému. Věříme si. A navíc si myslím, že jsme pořád neukázali všechno, co v nás je,“ podotkl Vlasic.

Americký útočník Conor Garland slaví úvodní branku čtvrtfinále MS proti Finsku.
Mistrovství světa hokejistů: |
---|
Čtvrtfinále (Stockholm): |
USA–Finsko 5:2 (1:1, 2:1, 2:0) |
Branky a nahrávky: 5. Garland (Cooley, Werenski), 35. Buium (Beniers, Werenski), 37. Garland (T. Thompson, Cooley), 46. Pinto (W. Smith, Gauthier), 58. C. Keller (Pinto) – 13. E. Tolvanen (Lammikko, Teräväinen), 28. Puistola (Teräväinen, M. Lehtonen). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Holm (Švéd.) – Ankerstjerne (Dán.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 2:2. Diváci: 9642. |
USA: Swayman – LaCombe, Werenski, Peeke, Skjei, Kesselring, Vlasic, Buium – Garland, Cooley, C. Keller – T. Thompson, Beniers, D. O'Connor – Nazar, McCarron, Eyssimont – W. Smith, Pinto, Gauthier – Doan. Trenér: Warsofsky. |
Finsko: Saros – Saarijärvi, M. Lehtonen, Matinpalo, Leppänen, M. Seppälä, Mattila, Rissanen – Teräväinen, Lammikko, E. Tolvanen – Hämeenaho, Pärssinen, Puistola – Erholtz, Järvinen, M. Pyyhtiä – Merelä, Björninen, H. Pesonen – J. Ikonen. Trenér: Pennanen. |