Hlavní obsah

GLOSA: Díky losu MS mají Češi v baráži o motivaci navíc

2:43
2:43

Chcete-li článek poslouchat, přihlaste se

Mistrovství světa ve fotbale, které v příštím roce budou hostit USA, Kanada a Mexiko, zná složení základních skupin. Při pátečním losu ve Washingtonu byl v osudí i papírek, na kterém se mezi čtyřmi zeměmi skvěl nápis Česko. Legendární kanadský hokejista Wayne Gretzky přiřadil tuto barážovou větev do skupiny k Mexiku, Jižní Koreji a Jihoafrické republice. Čistě v hypotetické rovině (vzhledem k březnové baráži), je na místě mírný optimismus, který v tuzemsku los vzbudil?

Foto: Sport.cz

Komentář

Článek

Díky upraveným kritériím, kdy na sebe v jedné skupině nemohly narazit země z jednoho kontinentu (vyjma evropských), nelze tentokrát mluvit o skupině smrti. Nejtěžší se možná zdá skupina s Francií, Norskem a Senegalem, do které v březnu přibude někdo z tria Bolívie, Irák, Surinam. Tudíž ani skupina A, do které „přistane“ vítěz české barážové větve (Česko, Irsko, Dánsko, Severní Makedonie), nebudí na první pohled přehnané obavy.

Fakta jsou jasná: z prvního koše byly nejschůdnějšími soupeři hostitelské země, Jihoafrická republika zase byla nejslabším týmem ze třetího koše. Jižní Korea? Patří k pravidelným účastníkům MS, do světové elity ale nepatří.

Jasně, znovu je třeba připomenout, že česká reprezentace se šampionátu nemusí vůbec zúčastnit. Opulentní los v metropoli Spojených států, kterého se aktivně zúčastnil i prezident USA Donald Trump, nicméně naznačil, že by její případná účast na závěrečném turnaji nemusela skončit hned v základní skupině. I díky tomu, že do vyřazovací části postupují první dva celky z každé skupiny plus osm nejlepších týmů ze třetích míst.

Zkrátka, MS je lákadlem, pro které stojí za to v březnové baráži táhnout konečně za jeden provaz a pokusit se v semifinále zdolat houževnaté Iry a následně vítěze duelu Dánsko - Severní Makedonie.

Případným úspěchem v baráži by Souček a spol. získali nejen prestižní vstupenku na největší sportovní akci planety, ale i šanci odrazit se z herního i výsledkového marastu, do kterého zapadli v posledních měsících. Včetně narovnání vztahu s fanoušky, pošramoceného dětinským gestem po závěrečném kvalifikačním duelu s Gibraltarem. Každopádně, šampionát je pro Česko zatím jen kulisou. Hezkou, ale nadále hodně vzdálenou.

Realitou je baráž. Vzhledem ke složení skupiny A by ale byla dvojnásobná škoda na MS chybět. Los poskytl národnímu týmu pro baráž motivaci navíc. Projít baráží bude nejspíš složitější než zajistit si postup ze skupiny A…