SESTŘIHY: Češi jsou zase o kus blíže čtvrtfinále. Slovenské naděje žijí, Švýcaři nezaváhali ani proti Kanadě

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa v utkání základní skupiny B v Tampere Norsko 4:1 a získali důležité body na cestě za postupem do čtvrtfinále. Dvakrát skóroval David Pastrňák, po gólu přidali Jakub Vrána a Roman Červenka. Norové se prosadili až za stavu 0:3 ve třetí třetině. Američané v dalším dnešním utkání ´naší´ skupiny zvítězili nad Švédskem 3:2 v prodloužení. Finové přemohli Rakušany 3:0 a skupině vládnou. V ´áčku´ v atraktivním zápase Švýcaři udolali Kanadu 6:3, byť třikrát prohrávali. Dánsko zvítězilo nad Francií 3:0, Slovensko porazilo Itálii 3:1 a jeho naděje na čtvrtfinále žije.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Norsko - ČeskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Švédsko zůstává i přes prohru v prodloužení s 12 body na průběžném druhém místě skupiny B, Američané byli s deseti body třetí, než se před ně večer dostali Češi.

Seveřané v souboji dvou týmů, které budou v pondělí a úterý soupeři české reprezentace, skórovali jako první, nakonec ale přišli jako poslední tým ve skupině B v Tampere o neporazitelnost. Vítězný gól dal v čase 64:48 útočník Adam Gaudette, jenž si v utkání připsal tři body za dva góly a nahrávku.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu USA - ŠvédskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Finsko zvýšilo výhrou nad Rakušany náskok v čele "české" skupiny a má jistotu postupu do čtvrtfinále. Brankář Jussi Olkinuora vychytal už potřetí nulu. Na turnaji dosud nastoupil do čtyř zápasů a inkasoval jedinou branku. Rakušané naději na účast v play off naopak ztratili a čeká je souboj s Brity o udržení mezi elitou.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Rakousko - FinskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Švýcaři zůstali jediným neporaženým celkem turnaje a s plným počtem 15 bodů z pěti zápasů nově vedou skupinu A.

Útočník Andres Ambühl si mohl naplno vychutnat rekordní 120. utkání na světových šampionátech, čímž překonal německého obránce Uda Kiesslinga.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Kanada - ŠvýcarskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Obhájci triumfu naopak utrpěli první ztrátu na turnaji.

Duelu předcházel ceremoniál, při kterém Ambühl dostal památeční dres. Byl to jeho druhý historický zápis na turnaji, protože osmatřicetiletý hráč Davosu 17. účastí na světových šampionátech předstihl obránce a krajana Mathiase Segera.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Dánsko - FrancieVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Hokejisté Dánska si v pátém zápase na turnaji připsali třetí výhru a udrželi se na čtvrtém místě tabulky skupiny B s reálnou šancí na postup do čtvrtfinále. Čistým kontem, ke kterému mu stačilo jen 19 zákroků, se na tom podílel brankář Sebastian Dahm. Francie má po pěti duelech pět bodů a je šestá.

Slováci potvrdili roli favorita proti Itálii. Na závěr bojů ve skupině je čeká přímý boj o čtvrtfinále s Dány, které ještě předtím čeká Kanada.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Itálie - SlovenskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

O góly bronzových medailistů z únorových olympijských her v Pekingu se postarali Michal Krištof a Adam Sýkora, který se stal ve věku 17 let a 256 dní nejmladším slovenský střelcem na světových šampionátech v historii, a Alex Tamáši.

Za Italy snížil ve 45. minutě na 1:2 Alex Trivellato. Na kontě mají jediný bod a v pondělí je čeká přímý souboj o záchranu s Kazachstánem.

Mistrovství světa v hokeji
Skupina A (Helsinky)
Dánsko - Francie 3:0
Branky: 17. Regin, 26. Blichfeld, 59. Jakobsen.
Kanada - Švýcarsko 3:6
Branky: 12. Johnson, 15. Lowry, 20. Batherson - 13. Fora, 16. Kukan, 20. Siegenthaler, 27. Hischier, 44. Suter, 59. Meier
Itálie - Slovensko 1:3
Branky: 45. Trivellato - 11. Krištof, 20. Sýkora, 50. Tamáši