Hlavní obsah

Kdy a kde budou další mistrovství světa v hokeji? V roce 2024 se znovu dočká i Česko

29. 5. 2022 9:18

Každoroční hokejová akce se zejména v Evropě těší obrovské popularitě, výjimkou není ani Česká republika. Mistrovství světa v hokeji se v roce 2020 muselo zrušit, po lotyšské Rize pak dostalo prostor Finsko. Jaké jsou další termíny světových šampionátů v hokeji a jaká jsou hostitelská města?

Foto: IIHF

V roce 2023 se znovu vrátíme do Tampere.Foto: IIHF

Článek

Mistrovství světa v hokeji se poprvé uskutečnilo v roce 1920 a od roku 1968 se koná samostatně i během olympijského roku. Nejčastějším pořadatelem světového šampionátu jsou Švédsko, Švýcarsko a Česko.

V roce 2020 bylo MS v hokeji ve Švýcarsku zrušeno kvůli pandemii koronaviru, o rok později se šampionát konal v Rize. Spolupořadatelem měl být také Minsk, IIHF však pořadatelství běloruskému hlavnímu městu odebrala v reakci na masové nepokoje tamních občanů a strach o bezpečnost.

MS v hokeji 2023 - Tampere, Finsko a Riga, Lotyšsko

Termin: 12. - 28. května 2023

Světový šampionát v roce 2023 měl původně hostit ruský Petrohrad, kvůli vojenské invazi Ruska na Ukrajině však vedení IIHF rozhodlo o změně pořadatele, reprezentační výběry Ruska a Běloruska byly navíc z Mezinárodní hokejové federace vyloučeny.

Spekulace o novém hostiteli skončily 27. května, kdy IIHF oficiálně pověřila pořadatelstvím finské Tampere a lotyšskou Rigu. Obě města tak navážou na domácí šampionáty v předešlých dvou letech.

MS v hokeji 2024 - Praha a Ostrava, Česká Republika

Termín: 10. - 26. května 2024

Česká republika již patří k tradičním pořadatelským zemím a stejně jako v předchozích dvou případech, také v roce 2024 bude turnaj hostit Praha a Ostrava, konkrétně pak O2 Arena a Ostravar Aréna.

Možností bylo také turnaj místo Ostravy přesunout do Brna, kde by měla vyrůst nová multifunkční hala.

MS v hokeji 2025 - Stockholm, Švédsko a Herning, Dánsko

Termín: 9. - 25. května 2025

Podle původních plánů se hokejový šampionát v roce 2025 měl odehrát jen ve Švédsku, nakonec se k pořadatelství připojilo také Dánsko. Stockholm bude hlavním pořadatelským městem a kromě zápasů ve skupině bude dostit také dva čtvrtfinálové zápasy, obě semifinále i zápasy o medaile. Do Herningu se světový šampionát vrátí po sedmi letech, v padesáti tisícovém městě se hrálo i v roce 2018.

MS v hokeji 2026 - Curych a Fribourg, Švýcarsko

Termín: 15. - 31. května 2026

Švýcaři měli být pořadatelskou zemí již v roce 2020, kvůli pandemii koronaviru byl však šampionát zrušen. Pro turnaj v roce 2026 byli Švýcaři jediní kandidáti na pořadatelství, hrát se bude ve Fribourgu a Curychu, kde se ve zbrusu nové hale bude hrát i o medaile.

Reklama